ZRX (0x) Coin Nedir?

ZRX coin nedir sorusu son dönemde kripto para piyasası ile ilgilenen yatırımcıların sıklıkla sorduğu sorulardan biri. ZRX coin nedir sorusunu kısaca yanıtlamak gerekirse, ZRX coin Ethereum blok zincirine bağlı, merkezi olmayan bir değiş tokuş imkanı oluşturma hedefiyle yola çıkmış bir projedir. Kripto para alımı yapanların bileceği üzere bu işlemler ancak bankalar ya da merkezileşmiş borsalar aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor.

Merkezi olmayan borsalar üzerinden yapılan işlemlerde ise mutlaka bir blok zincir ağına güvenme zorunluluğu şart koşuluyor. Bu da hem işlem süreçlerinin uzamasına hem de ekstra ücretlendirmeye neden oluyor. ZRX coin nedir sorusunun cevabı bu noktada önem kazanıyor. ZRX coin kurucuları merkeziyetsiz borsalar ile benzerlik taşıyan bu platform ile çok temel problemlerin çözülebileceğini düşünüyor.

Merkeziyetsiz borsalarda işlem ücretleri yüksek, bu borsalar yeterince likit değil ve aynı zamanda yavaş. Bu temel problemlerin ZRX coin’in tek bir protokolüyle çözülmesi hedefleniyor. ZRX ile işlem emirleri ZRX coin’in Ethereum ağından ayrı oluşturduğu platforma giriyor, işlem ancak ZRX platformunda sonuçlandıktan sonra yalnızca kayıt amaçlı olarak blok zincir ( blockchain) ağına işleniyor. Bu da işlem sürelerinin kısalmasına ve işlemin her sürecinde blockchainde işlenmesinin önüne geçtiği için de ücretlendirmenin ortadan kalkmasına imkan tanımaktadır.

ZRX projesi bu yenilikçi hedefleri sayesinde her geçen gün çok daha fazla kişinin dikkatini çekiyor ve ZRX coin nedir sorusu işlemciler tarafından çok daha fazla sorulur hale geliyor. ZRX coin nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştığımız bu yazımızda ZRX coin’in bir hizmetine daha değinmek istiyoruz. Tüm bu yenilikçi hedeflerinin dışında ZRX Coin, Zrx Otc diye başka bir hizmet daha sunmaktadır. ZRX Over the Counter (OTC) ile hiçbir ücret talep edilmeksizin ERC20 tokenlerinin birbiriyle değiş tokuş yapılması sağlamaktadır.

Zrx coin projesi Amir Bandeali, Will Warren, Leonid Logninov, Ben Burns tarafından geliştirilmiş bir projedir. Projenin kurucuları ZRX’in çok uzak olmayan bir gelecekte tüm Erc20 tabanlı binlerce tokenın Zrx platformu içinde yer alarak işleme tabi tutulacağı, birbiriyle takas edileceği gibi büyük bir ideale sahipler.

Bir Cevap Yazın