Zcash(ZEC) Nedir?

ZCash Ekim 2016‘da Zooko Wilcox adlı bir bilgisayar güvenlik uzmanı tarafından oluşturuldu. Wilcox, Bitcoin’in yapabildiği şeylerden çok etkilendi, ancak herkesin görebileceği işlemlerin olmasını sevmiyordu. Bunun yerine, insanların anonim olarak para göndermesine ve almasına izin verecek bir blok zinciri oluşturmak istedi ki bu tam olarak ZCash’in yapabileceği şeydi.Hayalini gerçeğe dönüştürmek için Wilcox, orijinal Bitcoin kodunun bir çatalını yaptı. Wilcox, sadece Bitcoin’den daha özel değil, aynı zamanda daha hızlı olduğundan emin olmak için Zcash kodunda etkileyici değişiklikler yaptı.

ZCash blok zinciri ZCash veya “ZEC” olarak da adlandırılır. Toplamda, Bitcoin ile aynı miktarda en fazla 21 milyon ZEC jetonu olacak. 2032 yılında bu miktara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

ZCash blok zinciri işlemleri Bitcoin’den çok daha hızlı işleyebilir ve aynı zamanda daha da fazla ölçeklenebilir. Ölçeklenebilirlik aynı anda birden fazla işlem yapabilmek için önemlidir.

ZCash’in ana özelliği, hem gönderenin hem de alıcının kimliğini gizlemesidir. Aslında, o kadar özel ki, görebileceğiniz tek bilgi işlem tarihi ve saatidir. Tıpkı Bitcoin gibi, ZCash’i tek bir kişi veya otorite kontrol etmez. Merkezi değildir! Bunun yerine blockchain zamanları ve elektrik güçleri karşılığında ZCash paraları kazanan madenciler tarafından korunur.

Zcash(ZEC) Nasıl Çalışır?

Zcash, korumalı işlemler içindeki bilgileri şifreleyerek çalışır. Ödeme bilgileri şifreleme nedeniyle görünmediğinden, protokol yeni bir şifreleme yöntemine dayanır. Zk-SNARK, sıfır bilgiye dayanıklı bir yapıdır. Zcash’in arkasındaki kriptograf ekibi, bu kanıtları geliştirerek son kriptografi atılımlarından ilham alırlar. Sistem şifrelemeye izin verirken Zk-SNARK’lar kimsenin işlemlere ulaşamamasını ve herhangi bir para çalma ihtimalinin olmamasını sağlar.

Zcash sistemi Bitcoin sistemine benzer. Temel fark, Zcash’te kullanıcılar bilgilerini şifrelemeyi veya korumayı seçebilirler. Zcash şeffaf ve korumalı adresleri destekler, böylece Zcash’i herkese açık olarak mı yoksa özel olarak mı göndermek istediğinizi seçebilirsiniz. Ödemeler, korumalı bir adresten şeffaf bir adresten veya tam tersi olarak bile gönderilebilir. İlk durumda, alınan bakiye görünür olurken, ikinci bakiye gizlenir.

Zcash(ZEC) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Zcash, birçok kripto para biriminden farklı olan bir “yavaş başlatma mekanizması” ile piyasaya sürüldü. Protokolün büyük bir hata veya güvenlik sorunu yaşama riskini azaltmak için madenciliğin ilk günlerinde sisteme salınan madeni para sayısı çok daha azdı. Bir sorun ortaya çıkarsa, yavaş başlatma mekanizması etkiyi azaltacaktı. Bu yaklaşım, ilk ay boyunca çıkarılan ilk 20.000 bloğu etkiledi. “iş kanıtı” algoritması kullanılır ve Zcash, uygulamaya özel entegre devre yongaları madenciliği ile uyumlu olmayan “Equihash (Bellek odaklı bir proof of skate algoritması) kullanır. ASIC madenciliği (donanım parçaları odaklı algoritma) ile uyumlu kripto para birimleri CPU veya GPU donanımı kullanarak madenciliği zorlaştırdığı için bu yeni madenciler için bir artıdır. ASIC birimleri çok güçlüdür, bu pahalı birimlerle rekabet etmek ve iyi bir kâr elde etmek neredeyse imkansızdır. Ayrıca, ASIC birimleri şu anda Zcash bulut madenciliği için kullanılmadığından, nispeten hızlı bir şekilde ve büyük bir ön yatırım olmadan başlayabilirsiniz. Potansiyel madenciler mevcut CPU’larını kullanabilir, bir maden grubuna katılabilir ve nispeten yakında kazanmaya başlayabilirler.

Zcash(ZEC) Nasıl Alınır?

ZEC satın almak için, kripto paranın hizmetinin verildiği farklı borsa sitelerini kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz exchange’e bağlı olarak “Exchange” veya “Marketler” yazan bir düğme bulun. Döviz çiftleri listesinden ilgili eşleştirmeyi bulun. Örneğin, ZEC / BTC, BTC ile ZEC satın alıyorsanız veya ZEC / USD, ZEC / USD ile satın alıyorsanız. Daha sonra, satın almak istediğiniz tutarı girebileceğiniz ve bunu onaylamak için bir düğmeye basabileceğiniz “Satın Al” sekmesine geçebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın