Xerox Elektronik Belgelere Yönelik Revizyonları Takip Eden Blok Zincir (Blockchain) Sistemi Patentini Kazandı

Xerox blok zincir blockchain patent

ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO), 13 Kasım tarihli bir patent başvurusuna göre, Xerox’a elektronik dosyalar için blok zinciriyle denetlenen bir denetim sistemi için bir patent verdi.

Xerox – kendi adını taşıyan baskı ve dijital kopyalama cihazları ile tanınıyordu – ilk olarak, Ağustos 2017’de patent başvurusunda bulundu. Patent, elektronik belgelere yapılan revizyonların güvenli bir şekilde kaydedilmesi için blok zincir (blockchain) tabanlı bir sistemi kullanıyor.

Xerox tarafından sunulan teknoloji, bir dosyanın değiştirilip değiştirilmediğini ve yapılan değişikliklerin geçmişini izlediğini iddia ediyor. Merkezi olmayan doğrulama mekanizması sayesinde, sistem, dosyalama durumlarını erişime ve değiştirilmesine karşı dirençli hale geliyor.

Patentin arkasındaki teknolojiyi açıklayan Xerox, yapılan her değişikliği onaylayabilecek veya reddeden bir dizi blok zincir düğümünü açıklıyor. Dosyalama ayrıca, belirli bir bloğun belgeyi onaylamaması veya içeriğinin doğrulanmış versiyonundan farklı olması durumunda yönetim ağının kullanıcılarını uyaracağını belirtiyor.

Xerox, yeni patentli teknolojinin tıbbi ve mali kayıtlar, vergi belgeleri ve eğitim belgeleri gibi birçok alanda elektronik dosyaları denetlemek için kullanılabileceğine inanmaktadır. Dosyalama, özellikle rapor notları, olay yeri fotoğrafları ve değişikliklerden korunmaları gereken DNA testi sonuçları gibi cezai soruşturma kayıtlarını da kapsıyor.

2016 yılında, Xerox, kopya veya resimler gibi veriler için bir blok zincir (blockchain) tabanlı zaman damgası protokolü oluşturmayı amaçlayan benzer bir patent başvurusunda bulundu. Dosyaya göre şirket, notların geri alınamaz olmasını istedi, bu da böyle bir işaret taşıyan verilerin kanıt olarak mahkemeye sunulabilmesi anlamına geliyordu.

Başlıca teknoloji ve elektronik şirketleri, çeşitli tescilli iterasyonlar ve blok zincir (blockchain) teknolojisinin uygulamaları için bir dizi patent başvurusu yapmışlardır. Eylül ayında yayınlanan bir raporda, IBM’in yayın sırasında diğer şirketlerden daha fazla blok zincir (blockchain) ile ilgili patent başvurusunda bulunduğunu belirtti.

IBM, 90’ın üzerinde blok zincir (blockchain) patentini yayınladı; bunların en sonuncusu, bilimsel araştırmaya yardımcı olmak ve sonuçlarının kaydını sağlamak için blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanmayı amaçlıyor.

 

Bir Cevap Yazın