WSJ: Yüzlerce Kripto Para Projesi, İntihal, Dolandırıcılık ve İmkansız Geri Dönüş Belirtileri Gösteriyor

WSJ-Yuzlerce-Kripto-Para-Projesi-intihal-Dolandiricilik-ve-imkansiz-Geri-Donus-Belirtileri-Gosteriyor-cryptocurrency-ico-ilk-para-teklifi-white-paper

27 Aralık’ta yayınlanan Wall Street Journal tarafından yapılan son araştırmalarda, yüzlerce kripto para birimi teklifinin hileli faaliyet, kabul edilemez getiriler ve intihal belirtileri gösterdiğini ortaya koydu.

WSJ, araştırması sırasında, üç web sitesinden ilk para teklifini (ICO) açıklayan 3.291 kripto para birimi projesinin “white papers” inceledi; ICOBench.com, Tokendata.io ve ICORating.com.

White Papers, şirketin konumunu, takım biyografisini ve bir projenin teknik özelliklerini tanımlayan ve potansiyel yatırımcılar için bir pazarlama aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanan bir şirket tarafından verilen bilgi amaçlı bir belgedir.

Muhabirler ayrıca, kopya ve İngilizce olmayan bildiriler hariç, belgelerin bir analizini gerçekleştirdi:

“Yinelenen dili tanımlamak için, Dergi, diğer bildiri metnindeki cümleleri en az 10 benzersiz kelime ile karşılaştırdı. Muhabirler daha sonra, incelenen, teknik ve yasal sondaj dilini alan 3.291 makale arasında birden fazla görünen yaklaşık 10.000 cümleyi okudular ve gözden geçirdiler. Daha sonra, Dergi, hangi belgenin belirli bir cümleyi yayınladığını ve bu projeleri bu veritabanından çıkardığını belirlemek için bildirilen teklif tarihlerini karşılaştırdı. ”

Analiz, yukarıda belirtilen White Papers’ın yüzde 16’sının, intihal, kimlik hırsızlığı ve uygunsuz geri dönüş vaatleri gösterdiği belirlenmiştir. 3.291 projenin 2.000’den fazla makalesinde, “kaybedecek bir şey yok, garantili kar, yatırım getirisi, en yüksek getiri, yüksek getiri, fon kârı, risk yok ve az risk” gibi cezalı terimler içeren cümleler bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki eyalet ve federal düzenleyiciler, daha önce benzer dilde çeşitli teklifleri reddettiler, kesinti ve vazgeçme emri çıkardılar ve bazen iddia edilen suçlulara karşı suçlamada bulundular.

Ek olarak, WSJ, 343 kripto para projesiyle ilişkili kişilerin fotoğraflarını tersine çevirerek, ekip üyeleriyle ilgili önemli verileri alıntılamayan sahte ekip üyelerini belirlemeye çalıştı. Bazı belgeler hiç ekip üyesini listelemedi, bu nedenle Dergi, ABD Nüfus Sayımı Bürosu tarafından yönetilen bir milyondan fazla listede görünen isimleri aradı.

Ağustos ayında, WSJ kripto para birimi fiyat manipülasyonunun büyük ölçüde Telegram gibi hizmetleri kullanan organize “ticaret grupları” tarafından yapıldığını iddia etti. WSJ, koordine edilen “pompalama ve boşaltma (pum and dump)” planlarının, bu yıl tüccarların çeşitli kripto para birimlerinin fiyatlarını düşürdüklerini gördüğünü belirtti.

Bir Cevap Yazın