Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

wrapped-bitcoin-wbtc-nedir

Sarılmış bitcoin anlamına gelen wrapped bitcoin bitcoin’in ethereum ekosisteminde daha rahat şekilde kullanılması amacıyla oluşturulmuştur. Buna göre her bir wrapped bitcoin 1 bitcoin ile desteklenir. Genellikle platformlar ERC-20 tokenlar ile çalıştığından Bitcoin merkezi olmayan borsalarda kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra defi uygulamaları ve pek çok akıllı sözleşmeler ile işleyen uygulamalarda da bitcoin kullanımı mümkün değildir. Yaşanan bu problemi çözmek için wrapped bitcoin oluşturulmuştur. Böylece kripto paralar, gümüş ve altın gibi emtia çeşitleri bir ERC-token olarak ethereum temelli kullanılabilir.

Yapılan düzenlemeyle birlikte borsalarda hem kullanıcı sayısının hem de likiditenin artması amaçlanmıştır. Böylece WBTC ile bitcoin direkt kullanılabilecek, ethereum akıllı sözleşmeleri ile yapılan tüm işlemlerde bitcoin yer alabilecektir.

Wrapped Bitcoin Nasıl Alınır?

Wrapped bitcoin alımları için merkezi ya da merkeziyetsiz borsalar tercih edilebilir. Bunlar içerisinden en güvenli ve gelişmiş olan borsa seçilmelidir. Özellikle işlem hacmi yüksek olan kripto para borsaları daha fazla ilgi görmektedir. Her ne kadar WBTC bitcoin taklidi olması, kullanıcılar için endişe verici bir durum olarak görülse de veri analizi yapıldığında bu coin’in tercih edilebilir olduğu anlaşılmaktadır.

Şeffaflık seviyesi, hızı ve işlem ücretleri cazip olduğundan pek çok yatırımcı WBTC almak istemektedir. Normal koşullarda uluslararası aktarım yapılırken yüksek işlem ücretleri kesilmektedir. Ancak bu coin ile yapılan işlemler daha avantajlı olmaktadır. Yani transfer yaparken WBTC gönderilecek olan kişinin uzaklığı ya da yakınlığı göz ardı edilebilir.

Wrapped Bitcoin Özellikleri

Genellikle yatırımcılar kripto para alım satımlarında güvenilirlik derecesine öncelik vermektedir. Wrapped bitcoin güvenilirlik açısından sorgulandığında herhangi bir soruna tâbi olmadığı görülecektir. Bu token için güvenlik ethereum tarafından sağlanmaktadır. Böylece WBTC ile rahatlıkla işlem yapılabilir.

WBTC ile bitcoin arasındaki oran 1:1 olduğundan dolayı dolaşımdaki coin sayısı WBTC ağı üzerindeki bitcoin rezerv miktarına bağlı olarak farklılık gösterir. 2020 yılının Ekim ayı itibariyle “piyasa değeri yaklaşık 1 milyar dolar olan token” olduğu ifade edildi. Bu rezerv durumu kullanıcıların alıp sattığı token sayısına göre değişmektedir. İhraç için önceden bir takvim belirlenmemektedir.

Bir Cevap Yazın