Wirex, FCA Diyaloğu Sonrası Birleşik Krallık Müşterilerinin Kaydını Askıya Aldı

Londra merkezli dijital ödeme platformu Wirex, FCA ile ‘yapıcı bir diyalog’ sonrasında yeni İngiltere kullanıcıları için kapılarını geçici olarak kapattı.

Kısaca

  • Londra merkezli dijital ödeme platformu Wirex, İngiltere’deki kullanıcılara yönelik hizmetleri için kayıt işlemlerini durdurdu.
  • Hareket, ülkenin Mali Davranış Otoritesi ile “yapıcı bir diyalogun” hemen ardından geldi.

Kripto dostu dijital ödeme platformu Wirex duyurdu bir geçici süspansiyon ülkenin Financial Conduct Authority (FCA) ile “yapıcı diyalog” Aşağıdaki, yeni Birleşik Krallık kullanıcıları için kayıt.

Wirex, “Wirex, popüler uygulamasının yeni Birleşik Krallık müşterilerini 24 Mart 2021 itibariyle gönüllü olarak durdurma kararını açıkladı,” diye yazdı ve ekledi, “Duraklama geçici bir önlemdir ve Mali Davranış Otoritesi ile yapıcı diyaloğu izler.”

Bugünden itibaren, Birleşik Krallık’ta ikamet edenler Wirex’in hizmetlerine kaydolamayacaklar ve firma, Beşinci Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (5AMLD) uyum prosedürlerini iyileştirmeye odaklanacak. Firma, ikincisinin Wirex’e “finansal işlemlerde şeffaflığı artırmasına” yardımcı olması gerektiğini ekledi.

Açıklamaya göre FCA, Wirex’in firmanın izlemeyi planladığı mevcut operasyonel prosedürlerini nasıl değiştirebileceği konusunda “önerilerde bulundu”.

Wirex’in kurucu ortağı ve CEO’su Pavel Matveev, “Londra’nın fintech’in başkenti olduğuna ve FCA’nın önerilerinin faaliyet göstermemiz için istikrarlı bir ortam yaratmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz” dedi.

Hala firmanın uygulamasını ve çoklu para birimi banka kartlarını kullanmak isteyen İngiltere merkezli müşterilerin askıya alma aktifken bir bekleme listesine katılabileceğini de sözlerine ekledi.

FCA, kripto türevlerini hedefliyor

FCA, bazı kripto ürünlerinde katı bir duruş sergiledi ve bu yılın başlarında İngiltere perakende yatırımcıları için kripto türevlerini yasakladı . Düzenleyici, finansal suçların yaygınlığı, fiyat dalgalanmaları ve güvenilir değerlemelerin bulunmaması nedeniyle kripto bazlı finansal ürünleri perakende müşteriler için “uygunsuz” olarak nitelendirdi.

Geçen Ekim ayında FCA’da strateji ve rekabetin geçici yönetici müdürü Sheldon Mills, “Bu yasak, bu ürünlerdeki perakende tüketicilere verilebilecek potansiyel zararı ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtıyor,” diyerek, “Tüketicinin korunması burada çok önemlidir” dedi.

Geçen Aralık ayında Wirex , Visa’nın ana üyesi oldu . Bu, Londra merkezli şirketin ABD lansmanından önce Visa hesapları açmasına ve işlemleri işlemesine izin verdi .

Bir Cevap Yazın