Venezüella’nın Kripto parası Petro’da Kullanıcı Yok, Yatırımcı Yok ve Petrol Karşılığı Yok

Petro, kripto para topluluğu arasında pek çok tartışma başlattı. Bazıları, kripto para teknolojisini, kaynak destekli varlıklar oluşturmak ve mali yaptırımları atlatmak için kullanmanın başarılı bir örneği olduğuna inanmaktadır. Diğerleri ise, kendi vatandaşlarına karşı hiperenflasyon gibi ekonomik felaketlere yol açan yozlaşmış bir hükümetin aldatmacası olarak görüyorlar. Bir haberin bu tartışmayı bitirme ihtimali yok, ancak Reuters’un haberiyle, gerçekte neler olup bittiği öğrenebiliriz.

Venezüella Bayrağı

Petro’yu Kimse Kullanamaz

Reuters haber ajansı, Venezüella’nın ulusal petrol destekli govcoin’i petro’nun yaşayabilirliği konusunda ciddi şüpheler uyandıran özel bir rapor yayınladı. Reuters, konuyla ilgili dört aylık bir soruşturmayı takiben, herhangi bir kullanıcı, yatırımcı veya para birimini geri kazanabilecek kaynakları bulabilmiş değildi. Üstelik, Maduro hükümeti, kalkınma sürecinin nerede durduğunu ve bunu geliştirme çabalarının kargaşa içinde olduğunu açıklayamıyor gibi görünüyor.

Başkan Maduro’nun kabinesinde bulunan bir bakanın yaptığı Petro’nun 3.3 milyar doları bulduğunu ve ithalat alanında kullanılmaya başlandığına dair açıklamalarına karşın, bir başka bakan henüz bu denli geniş bir ticaret ağı için hazır olmadığını belirtti. Hükümetin, Venezüella Blok Zinciri Gözlemevi’ni yöneten Hugbel Roa, Reuters’e sistemin hala gelişmekte olduğunu ve “hiç kimsenin petroyu kullanamadığını, herhangi bir kaynağın alınmadığını” söyledi ve NEM tabanlı işlemleri açıkladı. Alıcıların petro için sadece “rezervasyon” yaptığını ancak piyasaya sürülmediğini açıkladı.

20 Milyar Dolarlık Yatırım Eksikliği

Petro, bir varil Venezüella petrolünün fiyatına sabitlenmiş ve hükümetin 5.3 milyar varil tuttuğunu iddia ettiği, “Ayacucho 1” olarak bilinen 380 kilometrelik bir blokta petrol rezervleriyle desteklenmesi gereken bir kripto para. İddiaların doğruluğu, bölgede bulunan petrolün çıkartılması için gerekli altyapıya büyük bir yatırım ihtiyacının gerçeklerine bağlı. Ancak Venezüella hükümetinin bu denli büyük bir yatırımı gerçekleştirebilmesi şu anki ekonomik şartlarda zor görünüyor

Petro, Venezüella hükümetinin bir aldatmacası olabilir mi?

Siz de düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirisiniz.

 

Bir Cevap Yazın