Venezuella, Ulusal Kripto Para Birimi Petro’yu Çıkardı ve Yeni Bildiri Yayınladı

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, bu hafta ülkesinin dijital parasıyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.Petro’nun lansmanını pazartesi günü ulusal para birimi olarak açıkladı ve “şimdiden dünyanın en üst altı uluslararası değişim evlerinde mevcut olduğunu” belirtti. Ayrıca, Petro % 100 destekli olmadığını gösteren yeni bir tanıtım yazısı yayınlandı. Venezuela’nın petrol ve diğer kaynaklarından bazıları tarafından destekleniyor.

Petro, Resmi Ulusal Para Birimi

Maduro Pazartesi günü, Petro’nun resmi olarak lansmanın yapıldığını ve Şubat ayında yaratılan petrol destekli bir kripto para biriminin oluşturulduğunu açıkladı. Televizyonda yayınlanan bir söyleşide şunları söyledi:

     “Venezuela tarih yazıyor! Bugün, Petro’nun ulusal para birimi olarak piyasaya sürülmesi ve finansal egemenliğimizi güçlendirmek için bir platform oluşturması yönünde bir adım atıyoruz.”

Telesur TV, daha sonra, “diğer dijital para birimlerinden farklı olarak, zaten bir değeri olduğu için çıkarılmaya gerek yoktur; Venezüella petrol ve madencilik serveti ile korunmaktadır.” Ayrıca Maduro “ülkenin altın, elmas, demir ve alüminyum” rezervlerine de atıfta bulundu.

Yeni Bildiri

Pazartesi günkü duyuruyu takiben Venezuella hükümeti Petro için yeni bir tanıtım yazısı yayınladı.

Bir önceki teknik incelemenin aksine, yeni versiyon, Petro’nun Proof of Work için Dash’ın X11 madenciliği algoritmasını ve ayrıca Proof of Stake doğrulanması için bir desteklenmiş masternode sistemini kullandığını belirtiyor. Karışık sistem, dört megabayt blok ve bir dakikalık blok aralığı kullanacaktır.

Petrografinin arkasındaki teknolojinin temel kavramlarını anlatan yeni tanıtım belgesinin bir sayfasın da, doğrudan Dash ve Bitcoin’den alınan resimler bulunmaktaydı.

Belgeyi okuduktan sonra, Ethereum geliştiricisi Joey Zhou “Lol Venezuela’nın yeni petro jetonu, belirgin bir Dash klonudur” şeklinde tweet attı.

Ayrıca, Petro artık tam petrol destekli bir yapı değil. Bunun yerine, şimdi % 50 yağ, % 20 altın, % 20 demir ve % 10 elmas gibi yeni kaynakları da barındıracaktır.

Maduro, Petro’yu Altı Borsa Talep Etti

Herhangi bir borsa ismi vermeden, Telesur TV de Maduro iddiasını şu şekilde belirtti:

       “Petro hali hazırda dünyanın en büyük altı uluslararası değişim borsasında mevcut ve şimdi ulusal düzeyde kabul edilecek.”

Ayrıca, “Tüm Venezuellalıların petroya erişebilecekleri ve uluslararası alımlarda

Venezuella Kripto Para Birimi Petro

bulunabilecekleri” açıklamasını yaptı. Haber bülteninde “Petro kripto paralarının yasal olan geçerliliği ile artık emlak anlaşmaları, uçak bileti, otel ve benzeri gibi ürünler için.” kullanılabileceğini de ekledi.

Venezuellalı yetkililer, Petro’nun, karaborsa ve para mafyası tehdidini “etkisiz hale getireceğini” söyledi. Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza gazetecilere verdiği demeçte, “Bu para mafyasının Venezuella bolivarının değerindeki bir çöküşe karşı büyük ölçüde sorumlu tutulduğunu ve ülkenin ekonomik sıkıntılarını daha da şiddetlendirdiğini” söyledi.

Bağımsız Bolivar

Venezuela yakın zamanda bağımsız bolivar denen yeni bir ulusal para birimi başlattı. AVN eyalet haber ajansı haberinde:

       “Kripto para biriminin her bir birimi, 3,600 bağımsız bolivara eşdeğer olacak ve işin değerini, hizmetlerin fiyatını ve tüketim mallarını sabitlemek için referans olacaktır.”

Maduro ayrıca, 5 Kasım’dan itibaren “Venezuella halkının kripto para Petro’yu borsalarıdan satın alabileceklerini” belirtti.

Bir Cevap Yazın