Vakıf, Brezilya Amazonlarını Kurtarmaya Yardımcı Olmak için Blok Zincir (Blockchain) ve Kripto Para (Cryptocurrency) Kullanıyor

Vakıf-Brezilya-Amazonlarini-Kurtarmaya-Yardimci-Olmak-icin-Blok-Zincir-Blockchain-ve-Kripto-Para-Cryptocurrency-Kullaniyor-bitcoin-btc-ethereum-eth-litecoin-ltc

Rainforest Foundation US, Orta ve Güney Amerika’da çalışan ve şu anda kripto para (cryptocurrency) ve blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile ormansızlaşma karşıtı çabaları desteklemeyi ümit eden New York merkezli, kar amacı gütmeyen bir STK’dır.

Brezilya Amazonlarında ağaçların yok olması ve yangınlar

4 Eylül’de, Rainforest Vakfı Brezilya‘daki ormansızlaşma ve orman yangınlarına karşı mücadele etmelerini istemek için kripto para (cryptocurrency) ve blok zinciri (blockchain) topluluğuna ulaştı. Vakfın web sitesinde yayınlanan yazıda:

Bolsonaro Ocak ayında göreve geldiğinden beri Brezilya Amazonlarındaki ormansızlaşma % 75 arttı ve Brezilya Amazonundaki orman yangınları geçen yıla göre iki katına çıktı. Yağmur ormanlarımızın, hayvanlarının ve insanlarının koruyucusu olarak, bu yıkımı durdurmaya yardımcı olacak bir kripto para (cryptocurrency) sponsorları, bağışçılar ve medya ortakları koalisyonu oluşturmak için The Giving Block ile çalışıyoruz.”

Rainforest Vakfı, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) ve diğer kripto para (cryptocurrency) birimlerinde kripto para (cryptocurrency) birimi bağışlarını kabul ettiğini söylüyor.

Şeffaflığı sağlamak için blok zincir (blockchain) kullanma

Kurucularından biri olan müzisyeni Sting’e sahip olan Rainforest Vakfı, şu anda sürekli şeffaflığı sağlamak için bir blok zincirleme (blockchain) pilotu üzerinde çalışıyor ve bağışçıların Amazon yağmur ormanlarında vakıf tarafından yapılan çalışmaları takip etmelerini ve koruyan yerel toplulukları ödüllendirmelerini sağlayacak kripto ile ormanlar.

Vakıf aynı zamanda yasadışı kayıt işlemini durdurmak, kara ticareti yapmak ve ormanları altın madenciliğinden korumak için akıllı sözleşmelerin (smart contract) kullanımını araştırıyor.

Rainforest Vakfı’nın genel müdürü Suzanne Pelletier, Brezilya yağmur ormanlarındaki korkunç durumun onları yenilikçi çözümler bulmaya zorladığını söyledi. Ve ekledi:

“Her zamanki gibi işler bizi bu noktaya getirdi. Filantropi her zamanki gibi bizi dışarı çıkarmaz. Yenilikçi çözümlere ihtiyacımız var ve hiç kimse kripto para (cryptocurrency) kullanıcılarından daha yenilikçi değil.”

Kripto ve sadaka el ele gidiyor

Daha önce çok çeşitli hayır kurumu organizasyonlarını desteklemek için kripto para (cryptocurrency) ve blok zinciri (blockchain) teknolojisinin giderek daha fazla uygulandığını rapor etmiştir. Kasırga Dorian’ın ardından, Bahamalar merkezli bir blok zinciri (blockchain) şirketi, kripto para (cryptocurrency) ve blok zinciri (blockchain) topluluklarından kasırga mağdurlarına yardım getirmelerini istiyor.

Bir Cevap Yazın