Vadeli İşlem Ödeme Günleri Öncesinde Bitcoin (BTC) Fiyatı “Değiştirildi”

Vadeli-islem-odeme-Gunleri-oncesinde-Bitcoin-BTC-Fiyat.-Degistirildi-kripto-para-cryptocurrency

Bu haftaki yeni araştırma, vadeli işlem sözleşmelerinin sona ermesinin Bitcoin (BTC) fiyatını değiştirdiğine dair şüphelere yer verdi.

Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinin süresinin dolmasından önce %75’ini düşürüyor

Norveç kripto para (cryptocurrency) haber sitesi Kryptografen tarafından 24 Eylül’de yayınlanan Arcane Research’ten elde edilen bulgulara göre, özellikle CME Group’un Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmesi tarihlerinin Bitcoin (BTC) piyasalarını olumsuz yönde etkilediği görülüyor.

Ocak 2018‘den Ağustos 2019‘a kadar olan fiyat davranışını inceleyen şirket, CME’nin ödemelerinden hemen önceki zamanların %75’inin Bitcoin’in (BTC) düştüğünü tespit etti.

CME, Aralık 2017‘de Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini başlatan ilk operatörlerden biriydi. O zamandan beri, bu yıl alım satım hacimleri için tüm zamanların en yüksek seviyelerini görerek ilgi doruğa ulaştı.

Arcane, sayıları Bitcoin’in (BTC) %15’in altına düşmesinden 8 saat önce 8.000 dolardan yayınladı. Bu etkinlik büyük bir yerleşim tarihinden birkaç gün önce gerçekleşti: Cuma günü, Bitcoin (BTC) seçeneklerine olan açık ilginin %50’sinin geçerliliği sona erdi.

Haftanın zamanlaması, kurumsal işlem platformu Bakkt’tan yeni bir vadeli işlem ürününün piyasaya sürülmesinin ardından da göze çarpıyor. Hacimlerin düşük olmasına rağmen, yöneticiler, ürünün fiyat keşfi konusunda pazarlara yardım etmedeki etkinliğini zaten iddia etmişlerdir.

Sosyal medyada yer alan şirkete göre, Bitcoin (BTC) fiyatındaki beklenmeyen düşüş, pazarın gerçek değerini belirlediğinin bir işareti oldu.

Mulling “kasıtlı manipülasyon”

Ancak, Arcane için bu tür fiyat davranışını oldukça şüpheli buluyor.

Kryptografen, “Rakamlar, Bitcoin (BTC) fiyatının CME anlaşması öncesinde manipüle edildiği hipotezini destekliyor” dedi. Bu ekledi:

“Ancak, rakamlar ‘kasıtlı manipülasyon’ hakkında bir şey söylemiyor ya da yalnızca yatırımcıların riskten korunma stratejisinin bir sonucudur.”

Ağustos ayında, Arcane, ayrı bulgular Bitcoin (BTC) pazarının hakimiyetinin aslında izleyicilerin rapor ettiği kabaca %70’inin yerine %90’ın üzerinde olduğunu öne sürdüğünde tekrar manşetlere çıktı.

Bir Cevap Yazın