USD Coin (USDC) Nedir?

usd-coin-usdc-nedir

USD Coin (USDC),üretici firması Centre tarafından 1 Amerikan dolarına sabitlenmiş bir çeşit kripto para birimidir.n26 Eylül 2018 yılında Circle ve Coinbase ortaklığı ile başlatılmıştır. USD coin Tether  ya da TrueUSD  gibi USD destekli  diğer kripto para birimlerine alternatiftir.

USD coin nedir sorusunun cevabını özetlersek, USD coin ABD dolarını ön plana çıkarmayı amaçlayan internet ve halka açık blok zincirleri üzerinden kullanımını kolaylaştıran bir hizmettir. Aynı zamanda USDC tokenleri istenilen zamanda USD’ye geri çevrilebilir. USD belirteçlerinin çıkarılması ve kullanılması, ERC-20 akıllı sözleşmesi ile sağlanmaktadır. USDC belirteçleri düzenlenir, şeffaftır ve doğrulanabilir. USD coin ticaret, borç verme, riskten korunma gibi durumlarda yeni fırsatlar yaratmaktadır.

USD Coin’in Yaratıcıları Kimlerdir?

USD Coin kimin diye araştırıldığında edinilen bilgiye göre Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Centre konsorsiyumu tarafından geliştirildiği ortaya çıkmaktadır. Yani Circle ve Coinbase USDC’nin ilk ticari ihraç takımıdır. USDC ihraç edilmeden önce, USDC’nin eşdeğer miktarının Circle firmasının akredite ortaklarından birinde olduğu bilinmektedir.

USD Coin Yorum

USD Coin en yüksek puan alan stabil coinlerden biridir. Circle şirketi çeşitli para yatırma ve geri ödeme seçenekleri ile güvenli ve kullanımı kolay bir stablecoin yaratarak piyasada harika bir iş çıkarmıştır. Circle’ın ortaklarından biri olan Goldman Sachs USDC’nin daha geniş kitleler tarafından kullanılmasını istemektedir. Çünkü USD Coin yalnızca Ethereum blok zincirinde kullanıldığından herkes dolaşımdaki arzı doğrulayıp işlemleri izleyebilmektedir. USD Coin yorum ve görüşler bu kripto parayı değerlendirmenin kullanıcın lehine olduğunu göstermektedir.

USD Coin Grafik

USD Coin grafik tablosuna bakıldığında değeri aynı Tether gibi 1 dolara sabitlenen USD Coin’in piyasadaki arz ve talep dengesine göre bazen küçük dalgalanmalar yaşadığı görülmektedir. Ancak her ne koşulda olursa olsun durumu en stabil kripto para olduğunu söylemek mümkündür.

USD Coin Nasıl Satın Alınır?

USD Coin nasıl satın alınır yanıtını merak edenler için şu anda doğrudan Türk lirası ile satın almanın mümkün olmadığı söylenebilir. Öncelikle yapılacak işlem yerli bir borsaya Türk lirası yatırmaktır. Ardından Bitcoin satın alıp bunları yurt dışı borsalarına transfer ederek USD Coin satın alınabilir.

USD Coin Kaç TL Eder?

USD Coin kaç TL eder, diye merak edenler 1 USD Coin güncel oranlara göre yaklaşık olarak 7.46 TL ile işlem görmektedir. 2020’li yılların piyasa güncel rakamı bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın