UNI Nedir?

uni-nedir-uniswap-defi

Uniswap, merkeziyetsiz bir kripto para borsasıdır. DeFi projeleri arasında sayılan ve bilinen merkeziyetsiz borsalardandır. Uniswap temelde ERC-20 tokenlarının değişiminin akıllı sözleşmeler ile yapıldığı merkeziyetsiz ve söz sahiplerinin UNI token sahiplerinin olduğu bir borsadır.

Uniswap merkeziyetsiz borsasında ERC-20 tokenlarının değişimi akıllı sözleşmeler ile yapılabilmektedir.

Unswap sistemi kullanıcılarının direkt olarak cüzdanları üzerinden bu değişimleri yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Merkezi borsalardan farkı değişimlerin direk cüzdanınız üzerinde yapılabilmesidir.

UNI Nedir?

UNI, Uniswap merkeziyetsiz borsasının merkezi olmadığı için yönetiminde söz sahibi olunmasını sağlayan bir yönetim Tokenıdir. Uniswap açık yazılım bir protokoldür.

Uniswap protokolü, sistem içi güncelleme ve değişimlerin yapılabilmesi amacıyla kullanıcı fikirlerini diğer kullanıcılara sunarlar kullanıcılar da sahip oldukları UNI Tokenlar sayesinde için oy kullanmaktadır. Güncelleme ya da değişim oylama sonucuna göre yapılmaktadır.

UNI Token 2018 yılında piyasa sürülmüş fakat DeFi projelerine karşı artan ilgi sayesinde UNI Token 2020 yılında ciddi değer kazanmıştır.

UNI Token dolaşımda bulunan miktarı 202.417.054 UNI’dir. Uniswap piyasaya toplam 1 Milyar UNI sürecektir.

UNI Madenciliği Yapılabilir Mi?

UNI Token madenciliği yapılamamaktadır. Tüm UNI bakiyesi belirli aralıklarla oylama sonucu arz edilmektedir.

UNI Token bakiyeniz ile Uniswap sisteminde söz sahibi olabilirsiniz.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın