Ukrayna’nın Eski Başbakanı Blok Zincir (blockchain) Teknolojisi ile Yolsuzlukla Mücadeleyi Önerdi

Ukrainian-cryptocurrency-Ukrayna-eski-basbakani-blok-zincir-blockchain-kullanarak-yolsuzlukla-mucadeleyi-onerdi-kripto-para-grivna

Mart ayındaki seçimler için cumhurbaşkanlığı kampanyası yürüten Ukrayna’nın eski başbakanı Yulia Timoşenko, 9 Aralık Pazar günkü son Facebook gönderisinde, blok zinciri kullanarak yolsuzlukla mücadele etmek istediğini belirtti.

Timoşenko gönderiyi Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü’ne atarak, modern Ukrayna’nın “toplam yolsuzluk” içine daldığını belirtti. Ayrıca, partisinin, All-Ukrayna Birliği “Anavatanı” nın rüşvetle mücadele etmeye çalıştığını açıkladı.

Eski başbakan blok zincir teknolojisini kamu yönetimi için etkili bir araç olarak nitelendirdi. Timoşenko’ya göre, yolsuzluğun önlenmesi için devlet kayıtlarının bir blok zincirde depolanması gerekiyor.

Diğer tedbirlerin yanı sıra, ülkenin mahkemelerini siyasetçilerin etkisinden korumayı, rüşvet kabul eden ve tekelleri kıran yetkililere dava açmaya da çağırdı. Timoşenko, geçen ay Kiev’de bir forumda daha önce blok zincir (blockchain) teknolojisini yolsuzlukla mücadele için ideal teknoloji olarak gördüğünü açıklamıştı. Açıklamasında:

Blok zincir (blockchain), uluslararası uygulama tarafından kanıtlanmış mükemmel bir yolsuzlukla mücadele teknolojisidir. Kamu kayıtlarındaki yolsuzluğun tamamen ortadan kaldırılması ve her vatandaşın kişisel verilerini korumak için tüm yönetim sistemlerini blok zincirine aktarmamız gerekiyor. ”

Timoşenko, Ukrayna’da ilk kez 2005 yılında başbakan oldu. 2018 yılının Haziran ayında, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı için 2019 seçimlerinde adaylığını açıkladı.

Ukrayna Seçim Komisyonu NEM blok zincirinde 28 düğüm kullanarak ademi merkeziyetçi bir oylama pilotu düzenledi. Ukrayna Merkez Seçim Komisyonunda Devlet Sicili başkanı Oleksandr Stelmakh, “seçmen oylamalarında blok zincir teknolojisini uygulayan bir dizi denemeyi sürdürdüklerini” söyledi.

Ülke ayrıca bir devlete ait kripto para, bir blok zincire (blockchain) dayalı ve ulusal reel para, Grivnaya bağlı olacak e-Grivna, vermeyi düşünüyor. Taraftarlar, ulusal kripto paranın gayri nakdi ödemeler oranını artırmasını ve maliyetlerini azaltmasını bekliyor.

Blok zincir (blockchain) teknolojisinin, devlet yönetimine sağlayacağı şeffaflık hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın