Türk Bitcoin Sitelerinde İşlem Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Turk-Bitcoin-btc-Sitelerinde-islem-Yapmadan-once-Nelere-Dikkat-Edilmeli-bitlo

Bitcoin, kripto para piyasasında en yüksek hacime sahip ve ilk kripto para birimidir. 2009 tarihinde çıkışından sonra değerinin sürekli bir yükseliş kaydetmesi yatırımcıların ve kazanç sağlamak isteyenlerin dikkatini çekmiştir.

Bitcoin sahibi olabilmenin iki yolu vardır;

Madencilik;

Bitcoin madenciliği, ilk dönemlerde çok karlı bir yöntem olsa da madenci sayısının artması ve özel cihaz (ASIC) ihtiyacının doğması sonucu günümüzde Bitcoin elde etmenin neredeyse imkansız olduğu bir yöntemdir. (Tabii BitcoinFarm açabilecek maddi gücünüz yok ise)

Borsalar üzerinden reel para birimleri ile;

Bitcoin ve altcoin birimlerini almak için en kolay yöntem reel para birimi karşılığı satın almaktır. Bu işlemleri yapabileceğiniz lokal ve global bir çok site bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye merkezli olan borsalar üzerinden genel bir inceleme yapacağız.

Öncelikle belirtelim ki Türkiye’de Bitcoin alış-satış ve transfer işlemleri yasaldır. Devlet yapılan işlemlerden alınan vergileri borsalardan tahsil etmektedir. İllegal bir işlem yapmadığınız sürece bu konuda başınız ağrımaz.

Türk Bitcoin sitelerinde kullanılan reel para birimi elbette ki Türk Lirasıdır.

Türkiye merkezli Bitcoin sitelerinde öncelikle dikkat edilmesi konular genel olarak şunlardır;

 • Şirket Türkiye Cumhuriyetine bağlı, vergi numarası olan yasal bir şirket hükmünde mi?
 • İletişim noktasında size sunduğu olanaklar nedir? 7/24 destek sağlıyor mu? Telefon numarası var mı?
 • Komisyon oranları nedir?
 • Kampanya çalışmaları aktif olarak devam ediyor mu?
 • Para yatırma – çekme işlemlerindeki hızı.
 • Çalıştığı TL yatırma ve çekme yöntemleri.
 • Hesap güvenliğiniz.
 • Bakiye güvenliğiniz.
 • Kurucu veya şu anki sahipleri/ortakları.

  Genel olarak borsalarda dikkat edilmesi gereken konuları bu şekilde listeleyebiliriz.

Şimdi madde madde olarak verdiğimiz dikkat edilmesi gereken konuları Türkiye merkezli Bitcoin borsası olan bitlo.com sitesi üzerinden inceleyelim.

 • Şirket Türkiye Cumhuriyetine bağlı, vergi numarası olan yasal bir şirket hükmünde mi?

Bu sorunun cevabını “Şirket Bilgileri” başlığı altında bulabiliriz.

 • İletişim noktasında size sunduğu olanaklar nedir? 7/24 destek sağlıyor mu? Telefon numarası var mı?

Bitcoin sitelerinde en önemli konulardan birisi müşteri desteğidir. Yaptığınız işlemlerin, yatırma-çekme işlemleriniz vb. ilgili bir çok sorunuzu hızlı ve doğru bir şekilde yanıt bulmanız önemlidir.

Bitlo sitesi 7/24 destek sunduğunu belirtmektedir. Telefon, mail ve canlı destek üzerinden hizmet alabilirsiniz. Kampanya duyuruları için sosyal medya hesapları ile de takip edebilirsiniz.

 • Komisyon oranları nedir?

Komisyon, Bitcoin sitelerinin gelir sağladığı yerdir. Alış-satış işlemlerinizden işlem yaptığınız miktara göre yüzdelik olarak alınmaktadır. Bitcoin sitelerinde genel olarak yüksek hacimli işlemlerde komisyon oranları düşmektedir.

Bitlo Bitcoin sitesinde komisyon oranlarını görebilmek için Komisyonlar sayfasına bakabilirsiniz.

 • Kampanya çalışmaları aktif olarak devam ediyor mu?

Bitcoin siteleri genel olarak devamlı ya da süreli kampanyalar yapmaktadırlar. Bitcoin sitelerinin duyurularını ve sosyal medya hesaplarını takip etmeniz bu konuda işinize yarayabilir.

Bitlo Bitcoin sitesinde devamlı ve süreli kampanyası şu an bulunmaktadır.

Devamlı kampanyası bir çok sitede bulunan Bitlo Referans Sistemidir. Bitlo referans sisteminin en büyük farkı verdiği referans geliri oranındır, referansınızla gelen kullanıcıların yaptığı işlemlerden alınan komisyonun %50’si size tanımlanmaktadır. Ana sayfada Referans Sistemi sayfasında detayları bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Süreli kampanya olarak şu an yayında olan “Hediye Ripple Kampanyası” bulunuyor. Destek bölümüden kampanya detaylarına ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 • Para yatırma – çekme işlemlerindeki hızı.

Bitcoin sitelerinde bulunma amacımız elbetteki para kazanabilme, bu nedenle yatırımlarımızın bize geri dönüşü ve işlem yapabilmemiz önemli. Türk Bitcoin sitelerinde daha önce de belirtiğimiz gibi Türk Lirası ile işlem yapılmaktadır.

Bitcoin fiyatının anlık değişimleri ve 7/24 işlem yapılabildiği göz önüne alındığında Türk Lirası yatırma işlemleri hızlı ve kolay olmalı.

İncelediğimiz Bitlo Bitcoin sitesinde Türk Lirası yatırma işlemlerinin 20 dakika içerisinde otomatik olarak Bitlo bakiyenize yansıdığı yazmaktadır.

Türk Lirası çekme işlemleri için de aynı süre -20 dakika- verilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 • Çalıştığı TL yatırma ve çekme yöntemleri.

Türk Bitcoin sitelerinin bir çoğu klasik para transfer yöntemi havale veya EFT ile, adınıza ait bir banka hesabı üzerinden yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Kredi Kartı ile ödeme hizmeti veren çok az Bitcoin sitesi bulunmaktadır. Farklı ödeme sistemileri ile de yatırma işlemi yapılmaktadır.

İncelediğimiz Bitcoin sitesi Bitlo, Şirket hesabı olan Akbank hesabına yatırma yapılmaktadır. Akbank hesabınızdan yaptığınız işlemler 7/24 gerçekleşirken diğer banka hesaplarından yapılan işlemler mesai saatlerinde işlem görmektedir.

Banka hesabı dışında Papara hesabınızdan da 7/24 TL yatırma işlemi yapabilirsiniz.

 • Hesap güvenliğiniz.

Bitcoin sitesinde açtığınız hesabınızın güvenliği sitelerin bu konuda alternatif yöntemler sunmasına karşın sizin elinizde olan bir konudur. (bu konuyu başka bir yazımızda daha detaylı işleyeceğiz.)

İncelediğimiz Bitlo sitesi kullanıcı adınız (telefon numaranız veya mail adresiniz), şifreniz ve sonrası 2. bir güvenlik yöntemi kullanmaktadır.

Kullanıcı adınız ve şifreniz sonrası isteğinize göre SMS kodu veya Google Authenticator kodu ile giriş yapabilirsiniz.

 • Bakiye güvenliğiniz.

Bakiye güvenliğiniz tamamen yatırım yaptığınız Bitcoin sitesine bağlı bir durumdur. İsterseniz TL ile aldığınız Bitcoin bakiyenizi kendinize ait bir Bitcoin cüzdanına çekebilirisiniz.

İncelediğimiz Bitcoin sitesi Bitlo kripto para bakiyelerinizi soğuk cüzdan adı verilen internet bağlantısı olmayan -offline- cüzdanlarda muhafaza etmektedir ve cüzdanınızda bulunan bakiyelerinizden dolayı bir ücret almamaktadır.

 • Kurucu veya şu anki sahipleri/ortakları.

Türkiye’de daha önce bir çok dolandırıcılık vakası yaşandığı için yatırım yapacağınız Bitcoin sitesinin kurucularını veya ortaklarını bilmeniz ve bu kişilerin, yaptığı diğer işler ve bilinirlilikleri önemlidir.

Bitlo Bitcoin sitesininin kurucuları Hakan Baş, Mustafa Alpay ve Alper Afşin Özdemir’dir. Sitede “Biz Kimiz” başlığında detaylı bilgilerini bulabilirisiniz.

 

Türkiye merkezli bir Bitcoin sitesinde işlem yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususları elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Yerli firmalar ile işlem yapmanızın bir çok avantajı olduğu gibi işlem yapmadan önce belirttiğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın