Trump vs. Erdoğan: Türkiye’nin Ekonomik Krizinin Çözümü Bitcoin

 

Washington’dan yapılan son yaptırımlar, Trump yönetimi ile Erdoğan yönetimi arasındaki kırılgan mali durumun iyileştirilmesine yönelik herhangi bir anlaşmaya varılamadığını işaret ediyor. Türk lirasının, Amerikan doları karşısında değer kaybı ve Rahip Brunson’un tahliye talebinin reddedilmesiyle iki ülke arası ilişkiler daha da kötüleşmeye devam etti. Politik çekişmeler, Türk lirasının değer kaybetmesi ve Amerikan dolarının güvenirliğinin sorgulanması Türkiye’nin Bitcoini benimsemesine doğru bir yola sokmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump

Politikacıların Türkiye üzerindeki baskıları devam ederken vatandaşlar Bitcoin’e doğru bir yönelim gösteriyor.

Yakın zamanda Trump yönetiminin, Türkiye hükümeti ile yaşadığı gerginliklerin ortadan kalkması yakın bir ihtimal olarak görünmüyor. Raporlara göre, Türkiye en büyük devlet bankalarından biri olan Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ye verilen para cezalarının hafifletilmesi karşılığında Amerika vatandaşı olan Rahip Brunson’un serbest bırakılacağını belirtti. (Türkiye Halk Bankası A.Ş. İran’a uygulanan ambargoyu ihlal ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırılmıştı.)

Uluslararası süren bu politik kavganın ortaya çıkardığı ekonomik kriz bir çok Türk’ü zorlu mali bir sürece sürüklüyor. Ükenin para birimi olan liranın, dolar ve avro karşısında %40 değer kaybı, enflasyonun yükselmesine ve acil ekonomik reformlar gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Türkiye hükümetinin faiz artırımı ve Uluslarası Para Fonundan borç alınmasını kesin bir dille reddetmesi Amerikan hükümetinin Türkiye’ye karşı bir dizi yaptırımları daha hayata geçirmesine neden olabilir.

Türk lirasının hızlı değer kaybı -bölgesel hareketlere bakıldığında- çok sayıda Türk vatandaşını Bitcoin’e yönlendirmiştir. Tahminlere göre, yaklaşmakta olan hiperenflasyon Lira kullanıcılarını Bitcoin’e yönlendiren önemli nedenlerden biri olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

   Bütün bu hareketlilik içerisinde kripto para Türkiye için yeni bir seçenek olabilir.

Ekosistem filozofu Andreas Antonopoulos, Yunanistan’daki kendi deneyimlerini hatırlatarak: “Bir ülkeden kaçmak, fiziksel olarak kendinizi oradan uzaklaştırmak anlamına geliyor. Mülteci sorunu, savaş, sömürü, insan umutsuzluğu, felaket, trajedi. Ancak, kripto para biriminde gerçekleşen ilginç şeylerden biri, ülkeyi terketmemenize, yerinizde kalmanıza ve ekonomik olarak çıkmanıza olanak sağlamanızdır. Komşularınızla ticarete devam edin, başkalarıyla ticarete devam edin; sadece para biriminden çıkın ve bulunduğunuz yerde kalın.”

ABD’nin en popüler kripto para borsası olan Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, ekonomik krizlerin kripto paraya olan yönelimleri artıracağına inanıyor. Yakın zamanda bir konferansta konuşan Armstrong; “Ekonomik krizde olan ülkeler ve bu ülkelerin hükümetleri kripto para ile ilgileniyorlar. Gelecek üç-beş yıl içerisinde, ekonomik krizden geçen ülkeler, insanların kripto paraları bir alternatif olarak görmelerini ve çabuk benimsediklerini görebiliyor.”

Kowala’nın kurucusu ve CEO’su Eiland Glover, faiz oranlarının devam etmesini önerdi; “Merkez bankasının manipülasyonu, Türkiye’nin tek seçeneği gibi görünüyor. Peki, hükümetler bu türden ekonomik krizleri yaratma gücünün çoğunun olmadığı bir geleceğe ne dersiniz? Ulus devletin para yaratma tekeline son verdiğine tanık oluyoruz. Yeni merkezi olmayan ve istikrarlı olan kripto paralar ufukta. Bunlar yakında pazara fiyat için uygulanabilir alternatifler olarak girecek.”

Göreceli olarak, Türkiye son yıllarda kripto para için çok misafirperver olmuştur. Henüz bankaların bu alana katılımları sağlanamamış olsa da, ironik olarak, kripto para Türklere birikimlerini koruma şansı vermiştir.

Türkiye’de yaşanmakta olan krizin çözümü kripto paralar olabilir mi?

Siz de düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirisiniz.

Bir Cevap Yazın