Tayland Başbakan Yardımcısı Kripto Para Birimleri için Daha Fazla Kontrol Çağrısı Yaptı

Tayland Basbakan Yardımcisi Kripto Para Birimleri icin Daha Fazla Kontrol cagrısı Yaptı cryptocurrency blok zincir blockchain

Tayland Başbakan Yardımcısı Wissanu Krea-ngam, Bangkok Post’un 8 Kasım tarihli yerel haberine göre, kripto paralarla ilgili daha fazla düzenleme çağrısında bulundu.

Tayland, bu yılın başlarında kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve sunarken, Krea-ngam tüketici güvenliğine yeni taktik ve tehditlere ayak uydurmak için hem yerel hem de uluslararası düzeyde yeni tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Terörle Mücadele Finansman Zirvesi‘nde konuşan Krea-ngam, uzmanların mevcut güvenlik protokollerinden memnun olmamasını, terörizmi finanse etmek veya kara para aklamak için kripto para kullanan suçluların gerisinde kalmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca bazı dijital varlıkların anonim niteliğiyle ortaya çıkan güvenlik sorunlarına dikkat çekti.

Krea-ngam, “İleride yasaların değiştirilmesi gerekiyor, böylece teknolojik değişimlere ayak uydurabilelim” dedi.

Tayland, kripto para için açık bir yasal çerçeve oluşturmanın yanı sıra, bazı kısıtlamalara rağmen, finans kurumlarının sektöre girmesine de izin verdi. Ağustos ayında Tayland Bankası (BoT), yerel bankaların kripto parayla uğraşmak için yan kuruluşlar kurmalarına izin verdi.

bank of thailand tayland bankası bot
Tayland Bankası – Bank of Thailand (BoT)

Taylandlı bankalar dijital belirteçleri yayınlayabilir, kripto aracılık hizmeti verebilir, kriptoyla ilgili işletmeleri yönetebilir ve bağlı kuruluşlar aracılığıyla kripto para değerlerine yatırım yapabilirler. Tayland Bankası (BoT), tüm bankaların ve diğer finans kurumlarının kripto paralarla doğrudan ilgilenmekten men edildiğini tekrar teyit etti.

Tayland ayrıca kripto paranın altında yatan blok zincir (blockchain) teknolojisini de benimsedi. Ekim ayında, Tayland Ticaret Bakanlığı, tarım, ticaret finansmanı ve telif hakları konusunda blok zincirinin dağıtımı için fizibilite çalışmaları yürütmeye başladı. Tayland Ticaret Politikası ve Strateji Ofisi’nden (TPSO) bir yetkili olan Pimchanok Vonkorpon, çalışmaların dijital kimliklerin, IP kayıt yönetiminin ve güvenliğin yanı sıra akıllı sözleşmelerin işlenmesini de kapsayacağını söyledi.

Dün, Tayland Gelir Dairesi, vergi tahsilatını blok zincir (blockchain) teknolojisini ve makine öğrenimini kullanarak izlemeyi planladığını duyurdu. Gelir Dairesi genel müdürü Ekniti Nitithanprapas, ödenen verginin geçerliliğini doğrulamak ve vergi iadesi sürecini hızlandırmak için blok zincirinin kullanılacağını söyledi. Makine öğreniminin sürece daha fazla şeffaflık sağlayacağını ve bölümün vergi dolandırıcılığını daha etkili bir şekilde tespit etmesini sağlayacağını söyledi.

Tayland hükümetinin kripto para değerlerine getireceği düzenleme ilgili ne düşüyorsunuz?

Siz de görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın