Tayland Bankası’ndan Kripto Para Hamlesi

Tayland-Banka-Kripto-Para-Hamlesi

Tayland Bankası, dünyanın ilk blockchain tabanlı devlet tasarruf bonosunu piyasaya sürdü.

Tayland Bankası, IBM’nin blockchain teknolojisini kullanarak dünyanın ilk blockchain tabanlı devlet tasarruf bonosunu piyasaya sürdü.

IBM’in 5 Ekim 2020 tarihli resmi duyurusuna göre, merkez bankası lansman gerçekleştikten sonraki iki hafta süresince  1,6 milyar dolardan fazla tasarruf bonosu sattı.

Blockchain teknolojisinin kullanımının tahvil ihraç süresini 15 günden sadece iki güne düşürdüğü açıklandı.  Sürecin verimliliği arttırdığı ve operasyonel maliyeti düşürdüğü konusunda hiç kuşku yok.

IBM, merkez bankası ile birlikte Kamu Borç Yönetim Ofisi, Tayland Menkul Kıymetler Deposu Şirketi, Tayland Tahvil Piyasası Birliği ve diğer dört banka ile işbirliği için masaya oturdu.

Tayland Bankası, yakında şahıs ve tüzel yatırımcılar için devlet tarafından oluşturulan diğer tüm tahvillerde blockchain teknolojisinin kullanımını genişletebileceğini açıkladı.

Tayland merkez bankası, blok zinciri ve kripto para birimi alanında somut adımlar attı. Haziran ayında banka, merkez bankası dijital para birimi olan dijital baht için büyük ölçekli işletmelerle birlikte pilot test başlattı. Önümüzdeki ay bankanın Hong Kong Para birimi ile işlem yapmak için dijital para birimini kullanmayı planladığı açıklandı.

Tayland Bankası, ulusal dijital para birimi için akıllı kontratlar ve merkezi olmayan finans piyasalarını yakından takip ediyor.

Kripto paralar ile ilgili son dakika haberlerinden anında haberdar olmak için Telegram sayfamızı takip edebilirsiniz. https://t.me/paranfil

Bir Cevap Yazın