Tanzanya’dan Kripto Para Hamlesi!

Tanzanya Kripto Para

Geçtiğimiz hafta El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesi, kripto paralar için bir dönüm noktası olmuştu. Bir kripto paranın ilk kez resmi para birimi olmasının yankıları sürerken Tanzanya’dan da bir haber geldi. Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan, merkez bankası yetkililerinden kripto para sektörünü araştırmalarını istedi. 

Merkez Bankası Hazırlıklı Olmalı!

El Salvadar’un attığı adımdan sonra Meksika, Uruguay ve Panama gibi ülkeler de kripto para birimlerini resmi para birimi olarak ilan edebileceklerini duyurmuştu. Afrika kıtasında benzer bir adımı atan ilk ülke ise Tanzanya oldu. Tanzanya Devlet Başkanı yaptığı açıklamada dijital varlıkların, küresel finans üzerindeki etkisinin çok büyük olduğunu vurguladı. Bu durumu “İnternet üzerinden yeni bir yolculuğun ortaya çıkmasına tanık olduk.” şeklinde yorumlayan Hassan, “Merkez Bankası her türlü değişikliğe hazır olmalı ve hazırlıksız yakalanmamalı” diyerek Tanzanya Merkez Bankasını tüm olasılıklara karşı hazırlıklı olmaya davet etti. 

En Yüksek İşlem Hacmi Nijerya’da

Kripto para birimlerini resmi olarak tanıma ve benimse konularında Afrika ülkeleri bir adım geriden gelse de kıtada büyük Bitcoin ticareti kaydediliyor. Kıtada yer alan Nijerya, tek başına en yüksek Bitcoin işlem hacmi sağlayan ülkeler arasına girmeyi başarıyor. Nijerya’nın haftalık Bitcoin hacmi 8.5 milyon dolar civarında. 

Bir Cevap Yazın