Stellar (Lumens) Nedir?

Stellar, dünyadaki insanları ve finans kurumlarını birbirine bağlamak için tasarlanmış, blok zinciri tabanlı bir dağıtım zinciridir. Stellar’ın amacı erişilebilir, ucuz ve kullanımı kolay küresel ödeme sistemleri oluşturarak finansal katılımı arttırmaktır. Stellar, Stellar Development Foundation tarafından inşa edilen ağın adıdır. Ağın para birimine Stellar lümen veya sadece lümen denir. Stellar lümenlerinin simgesi XLM‘dir.

Nasıl Çalışır?

Stellar, birbirinden bağımsız olarak çalışabilen, merkezi olmayan bir ağı olan Stellar Konsensüs Protokolü adı altında çalışır. Bu merkezi olmayan sunucu ağ, Stellar ağını yaratarak ve defterin mümkün olduğunca geniş bir şekilde dağılmasını sağlayarak eşitleme yapar ve fikir birliğine ulaşır. Stellar, Bitcoin gibi bir çalışma kanıtı mekanizmasına dayanan bir şey kadar merkeziyetçi değildir, ancak bu değişimin sonucu olarak daha iyi hız ve verimlilik elde eder. Orijinal kod tabanı Ripple’ye benzese de, en son sürüm olan Stellar-core, tamamen ayrı bir fikir birliği algoritması kullanarak oldukça farklı.

Resmi bir Stellar değişimi, işlemleri birkaç şekilde destekler. İlk olarak, örneğin Hint rupası olan bir başkasıyla birinin ABD doları takası yapmak istediği gibi eşler arası değiş tokuşları kolaylaştırarak. İkincisi, lümen boşluğu doldurmak için Hint rupileriyle takas edilebilir: Birisi lümenleri ABD doları ile satın alabilir, bu lümenleri Stellar borsasında Hint rupileri ile değiştirebilir ve daha sonra bunları nihai alıcıya gönderebilir. Son olarak, onları birbirine bağlamak için bir dönüşüm zinciri oluşturulabilir. Örneğin, ABD doları Avro ve borsalar o zamanlar Hint rupileri için takas edilebilir. Tüm bunlar Stellar değişiminde, gerektiğinde boşlukları doldurmak için lümenlerin yardımıyla mümkündür.

Kurucusu Kimdir?

Jed McCaleb, Amerikalı bir programcı ve girişimcidir. Kurucu ortağı ve Stellar’ın CTO’sudur. Ortak kurucu Stellar’dan önce, McCaleb 2013‘e kadar Ripple şirketinin CTO’sunu kurmuş ve görev yapmıştır.

Bir Cevap Yazın