StanChart’s Singapore Unit, İlk Blok Zincir (Blockchain) Destekli Ticari Finansman Anlaşmasını Tamamladı

StanChart’s-Singapore-Unit-İlk-Blok-Zincir-Blockchain-Destekli-Ticari-Finansman-Anlasmasini-Tamamladi-fintech

Londra merkezli çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler firması olan Singapur’da faaliyet gösteren Standard Chartered, blok zinciri (blockchain) ile çalışan ilk ticari finansman anlaşmasını tamamladı.

Banka, blok zincir (blockchain) başlangıcı Distributed Ledger Technologies tarafından geliştirilen blok zincir (blockchain) çözümünün bir tarımsal işletme tedarik zinciri anlaşmasının tipik beş ila yedi gün yerine sadece bir gün içinde tamamlanmasını sağladığını bildirdi.

2017 itibariyle, ticari finansman işlemleri 9 trilyon doların üzerinde değerdeydi ve endüstri eski sistemlere ve hantal kağıt tabanlı sistemlere büyük ölçüde bağlı kalmaya devam ediyor.

2017 yıllık raporuna göre, StanChart‘ın bilançosunda 600 milyar dolardan fazla varlığı var.

StanChart bugün, blok zinciri (blockchain) çözümünün, tedarik zinciri ağındaki taraflar arasındaki ticari belgelerin dijitalleştirilmesini ve değişimini kolaylaştırdığını – sadece daha fazla verimlilik sağlamakla kalmayıp aynı zamanda daha fazla güvenlik ve şeffaflık sağladığını vurguladı.

Stanchart, geçtiğimiz sonbaharda eTrade Connect olarak adlandırılan bir blok zinciri ticaret finansmanı platformunu birlikte geliştirmiş ve uygulamaya koyan bir düzine büyük bankadan – HSBC ve BNP Paribas – biridir.

Ticaret belgelerini dijitalleştirmek ve çoklu ticaret finansmanı süreçlerini otomatikleştirmek için blok zinciri (blockchain) kullanmak, kredi mektupları (LoC) ve sektördeki diğer ilgili belgelerde dolandırıcılık risklerini azaltmak için yaygın olarak bekleniyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında HSBC, dünyanın ilk kez blok zincir (blockchain) tarafından başlatılan ilk ticari finansman işlemi olduğu bildirildi: Gıda ve tarım devi Amerika Birleşik Devletleri’nin gelirine göre en büyük özel şirketi olan Cargill için bir LoC.

Ticari finansmanın ötesinde, StanChart ayrıca diğer birçok süreç için blok zinciri (blockchain) çözümleri geliştiriyor; Ekim ayında banka, blok zincir (blockchain) konsorsiyumu R3’ün Corda blok zincir (blockchain) teknolojisi ile desteklenecek olan banka garantileri için bir pilot üzerinde çalıştığını açıkladı.

Geçen ay StanChart, Brezilya’nın en büyük özel bankası Itau Unibanco ile küçük krediler için blok zinciri (blockchain) tabanlı bir platform oluşturmak için ortaklık başlattı.

Bir Cevap Yazın