Söylentilere Göre Hollanda Kripto Para (Cryptocurrency) CEO’su Tutuklandı “110 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık Davası”

Soylentilere-Gore-Hollanda-Kripto-Para-Cryptocurrency-CEO-Tutuklandi-110-Milyon-Dolarlik-Dolandiricilik-Davasi-bitcoin-btc-madencilik-mining

Hollandalı haber bülteni De Gelderlander ‘in 21 Mayıs’ ta yaptığı açıklamada, Hollanda polisinin 100 milyon € ‘dan (111 milyon dolar) sahte bir Bitcoin (BTC) madenciliği (mining) operasyonunda yatırımcıları bağladığını iddia etmesi üzerine eski bir girişimciyi tutukladı.

Raporlara göre, daha önce de şüpheli olan bir başka kripto para (cryptocurrency) birimi şirketi olan Barry van Mourik, müşterileri Bitcoin (BTC) madenciliğinden (mining) para kazanacaklarını düşünerek aldattı.

Bir madencilik (mining) çiftliğinin işletmecisi olarak görev yapan Van Mourik, herhangi bir ekipmanı satın almadığı iddia edilen iddiaya göre müşteri fonları tahakkuk ettirdiği, bunun yerine parayı lüks eşyalara harcadığı bildirildi.

33 yaşındaki çocuğu kapsayan skandal, 2018 yılına kadar uzanıyor. Koinz Trading’in hayal kırıklığına uğramış müşterileri, faydalarının gerçekleşememesi üzerine dava açtı.

Polis, Van Mourik’in kasım ayındaki evine baskın yaparak lüks eşyalara el koydu. Koinz Ticaret bu yıl Şubat ayında iflasını ilan etti.

Şimdi, madencilik (mining) için gereken bilgisayar bileşenlerine yapılan toplam yatırımların 100 milyon Avro‘yu aştığı, Van Mourik ise yaklaşık 2 milyon Avro (2.2 milyon $) kazandı.

Kripto para (cryptocurrency) birimi endüstrisi, istenmeyen ve deneyimsiz potansiyel yatırımcıları hedef alan kötü oyunculara maruz kalmaya devam etmektedir.

Şubat ayında, Tayland merkezli bir dolandırıcılık 140 kişiyi, sonunda toplamda 1.34 milyon dolar tutarında fon toplamak için teşvik etmeyi başardı.

Madencilik (mining) dışındaki büyük çapta dolandırıcılık da devam etmekte olup, Bulgar OneCoin, 4 Nisan’da kazandığı, ancak Nisan ayında sona erdiği söyleniyor. Bu arada, Temmuz ayında iddia edilen, Ocak 2018’de rezil bir şekilde çöken meşhur BitConnect Ponzi Scheme’in iadesini görecek.

Bir Cevap Yazın