Singapur Merkez Bankası, Kripto Ödeme Hizmetleri için Düzenleyici Yasayı Tamamladı

Singapore-Cryptocurrency-kripto-para-merkez-bankası-bitcoin-btc

Ülkenin merkez bankası olan Singapur Para Yönetimi (MAS), ödeme sağlayıcıları için kendi mevzuatına göre belirli şifrelerini getirmeye yönelik düzenleyici rejimini genişletti.

Meclis üyesi ve Eğitim Bakanı Ong Ye Kung tarafından meclise sunulan yeni Ödeme Hizmetleri Yasası (PSB), mevcut iki mevzuatın, Ödeme Sistemleri (Gözetim) Yasası’nın (PS (O) A) ve Paranın yerine geçecek Changing ve Havale İşleri Yasası (MCRBA).

Ağustos 2016’dan bu yana halkın katılımı ile geçen yeni yasa tasarısının, tüketici fonlarını daha iyi korumak, terörizmi finanse etmek ve siber güvenliği desteklemek için tasarlandığı bildirildi. Kripto para (cryptocurrency) alanında, GrabPay, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi e-cüzdan ve dijital ödeme belirteçlerini etkilemesi bekleniyor. Yeni, aerodinamik PSB, 2019’un sonunda yürürlüğe girdiğinde, PS(O)A ve MCRBA’nın her ikisi de iptal edilecektir.

MAS, PSB’nin iki paralel çerçeveden oluştuğunu açıklamıştır. Bunlardan birincisi, merkez bankasının ismini vermesi ve bu sayede “finansal istikrar için hayati öneme sahip” olarak gördüğü ödeme sistemlerini getirmesini sağlayan “atama rejimi” dir. İkincisi, faaliyetlerinin niteliğine ve kapsamına göre üç lisanstan birine başvurması gereken ödeme hizmeti sağlayıcıları için zorunlu bir lisanslama rejimini gerektirmektedir.

“Para değiştirici” için ilk lisans, sağlayıcıları öncelikli olarak kara para aklama ve terörizm finansman riskleri için düzenler; 5 milyon $ ‘dan fazla olmayan bir kripto para yüzdesine sahip olmaları şartıyla, ayda 3 milyon doların üzerinde işlem yapan kuruluşlar için daha kapsamlı bir “standart ödeme kuruluşu lisansı” mevcuttur. Titizlikle düzenlenmiş lisans seviyesine sahip bir “büyük ödeme kuruluşu”, daha büyük hizmet sağlayıcılar için mevcuttur.

Merkez bankası, PSB’nin yeni rejime uyum sağlamak için yürürlüğe girmesinden altı ay sonra dijital ödeme hizmeti sağlayıcıları vermiştir; şifreli olmayan ödeme sağlayıcıları on ikiye kadar sahip olacaktır.

Bu Ekim ayında, MAS genel müdürü Ravi Menon, kriptoyla ilgili işletmeler için bankacılık desteğini iyileştirme ihtiyacını yorumladı. Kripto Para (cryptocurrency) alanı içindeki bazı “opak” faaliyetlerin belirli zorluklar yarattığını kabul ederken, finansal kurumların mevcut uygulamalarını gelişmekte olan sektörle işbirliği yapmaya adapte etmeleri için teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın