Sermaye Özbekistan Ve Beyaz Rusya’dan, Teknik Bilgi Güney Kore’den

Güney Koreliler şüphesiz bazı saygın kripto para  birimlerinin deneyimine sahipler. Kısa süre önce dijital varlıkların ticaretini yasal hale getiren Özbekistan, ülkenin ilk kripto para birimi alışverişini oluşturmak için kurulacak olan kripto para değişim borsası için Güney Koreli uzmanlara başvurdu. Sovyet sonrası alanda lider bir kripto dostu olan Beyaz Rusya’da, Seul’den fintech yatırımcılarını cezbetmeye çalışıyor.

Özbekistan’a Endüstri 4.0 Devrimi Ulusal Kripto Para Borsası İle Gelir

Yabancı kripto borsaları için bir yasa düzenlemesi yapan ve kripto para ticaretini yeni yasallaştırmış Orta Asya ülkesi olan Özbekistan, şu anda devlete ait ulusal bir madeni para ticareti platformu oluşturmak için çalışıyor. Taşkent’teki yetkililer, Kore Blockchain İş Birliği’nin (KOBEA) bu çalışmalar için yardımcı olduklarını söyledi.

Ülkedeki kripto ve blockchain endüstrisini geliştirmeyi amaçlayan Özbekistan endüstri 4.0 devrimi projesi için Güney Kore ile birlikte çalışmak üzere aylardır müzakere halindeler. Gerçekleşme aşamasında, KOBEA, Başkan Shavkat Mirziyoyev’in ofisi bünyesindeki Proje Yönetimi Ulusal Ajansı ile işbirliği yapacak ve kripto para ticareti için lisansların verilmesinden sorumlu genel kurul olarak ve genel olarak sektörün gözetimi sorumluluğunu da bünyesinde bulunduracak.

Anlaşma, ulusal kripto para değişiminin yanında,  endüstriyel madencilik proje merkezi ve bir blokchain akademisinin inşasını da öngörüyor. KOBEA’nın ayrıca, başlangıçtaki para tekliflerinin (ICO’lar) yasallaştırılması, yerel kripto madenciliği endüstrisinin oluşturulması, başkentte geniş bir araştırma kompleksi oluşturulması ve kripto paranın kullanımı dahil olmak üzere kripto varlıkları ve teknolojileri alanındaki diğer Özbekistan projelerine teknik danışmanlık sağlaması bekleniyor. Hükümet, Güney Kore’den dijital ekonomi uzmanlarının uzmanlığını kullanmayı ve ülkenin üniversitelerinde uzmanlaşma için eğitim kursları düzenlemeyi de amaçlıyor.

Özbekistan Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev

Beyaz Rusya Güney Koreli Fintech Yatırımcılarını Davet Etti

Kripto paralarla gelen ekonomik kalkınmadan faydalanma çabalarında, Özbekistan aslında bir başka eski Sovyet cumhuriyetinin ayak izlerini takip ediyor. Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafından verilen bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, Batı perspektifinden ülkeyi politik açıdan yalıtılmış bir şekilde Avrupa’nın en kripto dostu yargı alanlarından birine dönüştürdü ve dünyanın her yerinden gelen işyerleri için uygun düzenlemeler ve vergi indirimleriyle kapılarını açtı. Minsk, Güney Kore’nin fintech endüstrisindeki deneyiminden haberdar ve Güney Koreli yatırımcıları sektörüne çekmek için adımlar atmaya başladı.

Beyaz Rusya Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko

Güney Kore’de yayın yapan Joongang Daily gazetesinin haberine göre, Güney Kore’ye yakın zamanda bir çalışma ziyaretinde bulunan Belaruslu diplomatlar, Belarus’taki fintech ve blockchain projelerine olası katılımı düşünen Seul’deki işadamları ile işbirliğini güçlendirmekle ilgilendiklerini bildirdi. Dışişleri bakan yardımcısı Andrei Dapkunas, verdiği röportajda, hükümetinin kripto para birimleri, blockchain teknolojileri, girişimler ve program geliştirme alanındaki politikalarının yenilikçi karakterini vurguladı.

İki ülke arasında yüksek teknoloji alanında sağlam iş ilişkileri kurulmuş durumdadır. Beyaz Rusya şirketleri Güney Kore’den yarı iletkenler, optik aletler ve lazerler ithal ederken, Beyaz Rusya, Güney Kore’ye, IT ürünleri ve elektronik ürünler ihraç etmektedir.

Belarus, Avrupa’yı yüksek teknoloji ve fintech endüstrileri için daha iyi şartlar yaratmaya da itiyor. Temmuz ayında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisi’nin düzenli oturumunda Minsk, “Dijital ekonomi hakkında” bir karar taslağı sunmuştur. Belge destek almış ve üye devletler tarafından oy birliği ile kabul edilmişti. Bununla birlikte, yatırımcılar ve yeni girişimciler, Belarus dijital alanında çalışmak konusunda, yüksek risklerden ve yenilikler alanında pratik deneyim eksikliğinden dolayı hala temkinliler.

Güney Kore’nin Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki kripto alanının gelişimindeki destekleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Siz de düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirisiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın