Sberbank: Enerji Devi Rosseti ile Blok Zincir Anlaşması Yaptı

5 Ekim günü yapılan bir basın açıklamasında, Rusya’nın en büyük devlet sermayeli bankası Sberbank, devlete ait enerji devi Rosseti ile yeni teknolojileri yaymak için bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Sberbank’ın blok zincir gibi yeniliklerle devam eden tahütündeki son adımı; kurum ve Rosseti, hızlandırıcılar, eğitim, araştırma denemeleri ve uzmanlık alışverişi de dahil olmak üzere bir projenin bir parçası üzerinde birlikte çalışacaklar.

Sberbank ayrıca, “mevcut operasyonlarının ve performansının verimliliğini artırmak” amacıyla Rosseti’ye bir danışman gönderecek. Enerji şirketi ayrıca “yenilikçi laboratuvar gelişmeleri” ve Sberbank ekosistemindeki ürünlerden oluşan bir bilgi bankasına da erişecek.

Sberbank CEO’su Herman Gref:

“Yenilikçi büyüme alanında Sberbank ve Rosseti arasındaki stratejik ortaklık, her iki şirketin de işlerini ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için en son teknolojileri kullanmalarını sağlıyor.” yorumunda bulundu.

Kripto para birimini çevreleyen hukuksal alan – kullanımı, madencilik ve diğer faaliyetler – Rusya’da resmi düzenlemelerin yasalaşması öncesinde belirsiz bir gri alan olmasına rağmen, hükümet blok zincire tam destek sözü verdi.

Aralık 2017’de teknolojinin ilk hükümet düzeyinde uygulanmasından bu yana, ülkenin en etkili kuruluşlarından çeşitli girişimler sürmektedir.

Sberbank, bunun bir parçası olarak, daha önce İsviçre şubesindeki müşterileri için kripto para birimi ticaretini başlatmaya yönelik ilgiyi işaret ederek, Temmuz ayında Rusya’nın ilk kripto para birimi yatırım fonunu piyasaya süren iki partili bir girişimden biriydi.

Bir Cevap Yazın