Ruslar, Kripto Para İçin Artan Seçenek Sayısını Görüyor

russia-bitcoin-Ruslar-Kripto-Para-İcin-Artan-Secenek-Sayisini-Goruyor-cryptocurrency-exchange-ethereum

Rusya’da kripto para birimine olan ilgi, fiyatlarındaki önemli düşüşe rağmen, 2018 boyunca nispeten sabit kalmıştır. Örneğin, Localbitcoins üzerindeki Ruble cinsinden ticaret, geçen ilkbahardan bu yana genel olarak olumlu bir eğilim göstermiştir. Geçtiğimiz yıl, Ruslar kripto para satın almak için artan sayıda başka seçenek görüyorlardı.

Ruslar Kripto Para Birimlerine Olan İlgilerini Kaybetmiyor

Son 12 ay kripto para tarihinde düşüş ve küçülme dönemi olarak hatırlanacak. 2018 yılında BTC gibi önde gelen kripto paralar, 2017 yılının son haftalarında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyelerine kıyasla değerlemelerinde yüzde 80’lik bir düşüş gördü. Ancak Uluslararası Finans Merkezi yatırım danışmanlığından Olga Prokhorova‘ya göre, düşen fiyatların kripto para birimine olan ilgiyi önemli ölçüde azalttı ve Rusya da istisna değil.

Federal Press‘e verdiği röportajda Prokhorova, ekosistemde kimliği onaylanmış kullanıcı sayısının 35 milyonun üzerine çıktığını ortaya koyan Cambridge Üniversitesi tarafından yakın zamanda yayınlanan bir çalışmanın verilerini aktardı. Çalışma ayrıca para krizi yaşayan ülkelerde P2P borsalarında işlem hacimlerinin arttığına da dikkat çekti. Geçmişte finansal kargaşanın içinden geçen Rusya, şu anda ekonomik sıkıntıda olan Venezüella’nın önderlik ettiği bu milletler grubuna dahil edildi.

Geçtiğimiz sonbaharda birkaç hafta hariç olmak üzere haftalık Localbitcoins’in Rus ruble cinsinden hacimleri, Mart’ın ortasındaki 740 milyon ruble seviyesinden düşük seviyelerden başlayan Coin Dance’e göre, 2018 ilkbaharından bu yana yükseliş eğiliminin sonunda, Aralık ayının son haftasında 1,2 milyar ruble’nin (neredeyse 18 milyon dolar) üzerinde.

Rusya’da Kripto Para Almanın Popüler Yolları

Eşler arası değiş tokuşlar (peer-to-peer p2p), kripto para birimleri edinmek isteyen Ruslar için tek seçenek değildir. Çok sayıda başka platform var ve 1rre, Exmo, Bitfinex ve Bitstamp gibi ülkede popüler olan borsalardan başlayarak, denenmiş ve test edilmiş alternatifleri bulunmaktadır. Önde gelen bir diğer küresel ticaret platformu olan Huobi, geçtiğimiz günlerde Rusya’da bir ofis açtı ve bir Rusça web sitesi açtı. Kripto borsaları kripto para satın almanın tartışmasız en güvenli yoludur, ancak kullanıcıların KYC prosedürlerini geçmesi ve ücret ödemesi gerekiyor.

Diğer bir seçenek ise, yakın bir zamanda müşterilerine gerçek parayla kripto para birimleri satın alma ve değiştirme imkanı sunan Webmoney gibi bir çevrimiçi ödeme işlemcisi kullanmaktır. Doğrulanmış aboneler doğrudan banka kartlarına da para yatırabilirler. Bu durumun en büyük dezavantajı ise döviz kurudur.

Ülkede faaliyet gösteren bir dizi çevrimiçi değişimci, birçok Rus kripto yatırımcısı için popüler bir seçenek haline gelmiştir. Bununla birlikte, hizmetlerini kullanmak hala riskli ve önceden biraz araştırma gerektiriyor. Best Change (En İyi Değişim) adı verilen bir platform, Rusların bunu yapmasına yardımcı oluyor. Web sitesi, gerçek para ile kripto para ticareti yapmak için farklı seçenekler hakkında bilgi sağlıyor ve listelenen tüm değiş tokuş işlemlerinin doğrulandığını iddia ediyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’dan, en az sekiz ATM’ye sahip olan 20’den fazla Rus kentine, Sibirya’daki Yakutsk’a Cryptocurrency (kripto para) vezne makineleri kuruldu. Birçoğu sadece Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi popüler kripto para alımları sunarken, bu cihazlardan bazıları da satışları desteklemektedir.

Bir Cevap Yazın