Rus Devlet Nükleer Şirketi, ‘Artan Verimlilik“ için Blockchain Teknolojisi Geliştirecek

Rus Devlet Nükleer Enerji Şirketi’nin (Rosatom), yan kuruluşu olan Strana Rosatom tarafından 1 Ekim günü yapılan açıklamada, Rosatom IT departmanı başkanı Evgeniy Abakumov’a göre blok zincir (blockchain) gibi “gelişmiş” dijital teknolojiler geliştirecek.

Abakumov’a göre Rosatom, yeni teknolojiler, yani blok zincir, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi üç alana odaklanmayı amaçlamaktadır. Rosatom’un Bilişim Teknolojileri departmanı başkanı, “4.0 teknolojilerini daha geniş bir ölçekte entegre etmeyi taahhüt ediyoruz. IoT (Internet of Things), yapay zeka, blok zincir (blockchain) ve diğerleri üretim sürecinin verimliliğini artırmaktır.” dedi.

Abakumov, Rosatom’un yukarıda bahsedilen üç alanda yeni teknolojiler geliştirmeye çalıştığını da belirtti.

Cointelegraph’ın verdiği bilgilere göre, Rus resmi kurumları kripto ile ilgili teknolojilerle büyük ölçüde ilgileniyor. Örneğin, ülkenin en büyük sosyal hizmeti olan Rus devlet emeklilik fonu, bu yaz işçi ilişkilerinde blok zinciri ve akıllı sözleşmeler uygulama planlarını açıkladı.

Geçtiğimiz ay, Forbes milyarderler listesinde isimleri olan yüksek dereceli Rus yöneticilerinin oluşturduğu Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği, ülkedeki kripto düzenlemesi konusunda alternatif bir yasa tasarısınında yer aldığını bildirdi.

Bazı uzmanlara göre, Rusya’da Ocak 2018’den beri olan ve henüz bir gelişme kaydedilmemiş olan kripto para birimi düzenlemesi yavaş yavaş bir “hayal kırıklığı” na dönüşüyor.

Bir Cevap Yazın