Ripple ve XRP, Ana Akım’da Kripto Kabulünü Artırmada Başlıca Rol Oynuyor

Ripple-ve-XRP-Ana-Akım-Kripto-Kabulunu-Artirmada-Baslica-Rol-Oynuyor-blok-zincir-blockchain-kripto-para-cryptocurrency-bitcoin-btc-binance

Kripto para (cryptocurrency) birimleri, neredeyse on yıl önce ortaya çıktı, sadece geleneksel paraya bir alternatif sağlama niyeti ile. Ancak, rüya henüz tam olarak gerçekleşmedi.

Bitcoin (BTC) piyasaya sürüldükten sonra, bir ödeme aracından ziyade bir ticaret ürünü haline geldi. Bu, daha yüksek fiyatların kitle kullanımını neredeyse imkansız kılan sonuçlara yol açan geniş çaplı spekülasyonlara yol açtı. Bununla birlikte, bir süre içinde, endüstri önemli ölçüde büyüdü ve kripto kullanımı artık her zamankinden daha mümkün görünüyor. Özellikle benimsemeye odaklanan kripto para (cryptocurrency) birimlerinin ortaya çıkması, dünya genelinde birçok şirketin dijital belirteçleri ödemeler olarak kabul etmesini sağlamıştır.

Dijital belirteçlerin büyük ölçekli benimsenmesine odaklanan en önde gelen blok zinciri (blockchain) platformlarından biri, Ripple ve yerel kripto para (cryptocurrency) birimi XRP’dir. Platform, keşfedilmemiş bölgelerdeki ve endüstrilerdeki benimsemeyi genişletmek için yorulmadan çalışıyor ve dev iş şirketleriyle birkaç anlaşma ve ortaklık kurdu.

Ripple (XRP) artık Coinbase, Binance, Huobi, vb. Dahil olmak üzere hemen hemen tüm büyük kripto borsalarında (exchange) mevcut. Ayrıca Ripple, xRapid ve xCurrent’in iki ürünü hareketleniyor ve sınır ötesi para transferleri için tercih edilen seçenek haline geliyor.

Ripple’ın Asya’daki genişlemesi özellikle olağanüstü olmuştur. Japonya’da, xCurrent’un iki önemli bankası olan SBI Sumishin Net Bank ve Suruga Bank ile bir bağları var. Ripple’nın Malezya Ortağı MoneyMatch, artık ülkede XRP ile ödemelere izin verecek bir dijital havale lisansı aldı. Ripple’daki müşterilerin yaklaşık % 50’si, InstaReM, CIMB Bank, SCB ve BDO dahil olmak üzere Asya’dandır.

Asya dışında, Ripple Kuzey Amerika ve Avrupa‘da da hızla büyüyor. XRP, şu anda 150’den fazla ülkede erişimi olan İngiltere merkezli ödeme platformu Uquid’de mevcuttur. Son zamanlarda, Hindistan merkezli bir teknoloji şirketi Tata Danışmanlık Hizmetleri (TCS) ile ortak bir anlaşma imzaladı ve bu da ona büyük bir destek verdi. TCS’nin bir milyardan fazla kullanıcı tabanı vardır ve bu da platform için sonsuz olanaklar sunar.

Bunların hepsi sadece Ripple ve XRP kullanıcıları için değil, aynı zamanda bir bütün olarak kripto pazarına da fayda sağlıyor. XRP, Stellar, SWIFT, vb. platformlarda kripto kullanımına adanmışlık, daha önce isteksiz veya habersiz olan çeşitli endüstrilere kripto para (cryptocurrency) birimleri ve blok zincirler (blockchain) getirmiştir. Özellikle, büyüyen küresel ödemeler segmentinde, XRP önemli bir rol oynamıştır.

XRP’nin küresel ödemelerdeki genişlemesi, JPMorgan ve Facebook gibi dev şirketleri, sınır ötesi ödemelere yönelik istikrarlı paralarını başlatmaya zorladı. XRP’nin küresel ödemelerde kullanılması nedeniyle, kripto alanının bir parçası olmayan insanlar, düşük maliyet, daha iyi güvenlik ve daha az zaman tüketimi içeren dijital belirteçlerin avantajlarından yararlandı.

Ayrıca, Ripple, şimdi diğer dijital belirteçlerin faydalanabileceği kapıları açan Güney Kore, Malezya, Vietnam vb. zor pazarlara girebildi. Öte yandan, XRP’nin büyümesi, diğer belirteçleri rekabet edebilecek, bu kadar rekabetçi bir pazarda alakalı kalmaya zorlayacak yollar bulmaya zorladı.

Bir Cevap Yazın