RBC Analistleri: Ezici Libra Çin’in Kripto Para Birimini Artırabilir

RBC-Analistleri-Ezici-Libra-cin-Kripto-Para-Birimini-Artirabilir-cryptocurrency-calibra-facebook

RBC Capital Markets’taki analistler, Facebook’un Libra’nın boğulmasının, gelişmekte olan ekonomilere hakim olmak için alanı Çin’in merkez bankası kripto para (cryptocurrency) birimine (CBDC) açık bırakabileceğini öne sürdüler.

Çin, kripto para biriminin (cryptocurrency) gelişimini ilerletti

15 Ekim’de, finans haberleri yayımlayan Markets Insider, RBC analistlerinin Facebook’un Libra stablecoin planlarını açıklamasının bir kez daha, Çin’in kendi yuan destekli CBDC’sinin gelişimini bir sonraki teçhizata kaydırdığına inandığını bildirdi. RBC müşterilere yazdı:

“Eğer ABD’deki düzenleyiciler nihayetinde Libra’yı reddederler ve ABD’de kripto yeniliğini teşvik etmek için düzenlemeler hazırlamamaya karar verirse, Çin’in CBDC’si, gelişmekte olan ekonomilerde fiili olarak küresel kripto para birimi (cryptocurrency) olmak üzere stratejik olarak konumlandırılabilir.”

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin geçtiğimiz günlerde, Facebook’un Libra stablecoin projesini bırakmaya karar veren firmaların düzenleme kaygıları yüzünden bunu yaptığını söyledi. Mnuchin, Libra projesinin Amerikan Kara Para Aklama Önleme standartlarıyla aynı olmadığını söyledi:

“Kara para aklama standartlarımızın ve FinCEN’de sahip olduğumuz standartlarını karşılamıyorlarsa, onlara karşı yaptırımlar uygulardık. Sanırım hazır olmadıklarını, eşit olmadıklarını fark ettiler ve bazı ortakların bu standartları karşılayana kadar endişelendiğini ve bıraktıklarını sanıyorum.”

Bununla birlikte, RBC analistleri birçok şirketin Libra projesine katılmakla hala ilgilenmekte olduğuna ve geride kalanların doğru yasal şartlar altında dönebileceğine inanıyor. Küresel yatırım bankası şöyle dedi:

“Düzenleyici bir yol haritası geliştirilirse ve Libra başarılı bir şekilde başlatılırsa, bu firmaların derneğe başvurması bizi şaşırtmaz.”

Facebook Bitcoin eklemeli

ABD Başkanı Warren Davidson‘ın Facebook’un yeni para birimi Libra oluşturmak yerine, Calibra cüzdanına Bitcoin (BTC) eklemeyi düşünmesi gerektiğini söyledi. Cumhuriyetçi, Facebook’un Libra stablecoin parasının güzelliğinin bir kısmının, sosyal medya platformunda zaten var olan tüm sorunları yüzeye çıkardığını ekledi.

Facebook’un stablecoin’i başlatma teklifinin, platformun mevcut operasyonlarının çoğuna odaklanmaya hizmet ettiğini ve şunları savunarak olduğunu söyledi:

Facebook zaten içeriği filtreliyor – bazı insanlar önyargılı, bazı insanlar harika diyor, güvenli alanımı koruyorlar […] Yani filtrelenmiş konuşma mı yoksa serbest konuşma mı istiyoruz? Filtrelenmiş işlemler mi yoksa özgürlük mü istiyoruz?”

Bir Cevap Yazın