Rapor: Hamas’ın Militan Kanadı, Denetlemeden Kaçmak için Bir Çok Bitcoin (BTC) Cüzdanı Kullanıyor

Hamas-Militan-Kanadi-Denetlemeden-Kacmak-icin-Bir-cok-Bitcoin-BTC-Cuzdani-Kullaniyor-kript-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-exchange-cuzdan-wallet

Filistin’deki Gazze Şeridi’nin fiili olarak iktidardaki otoritesi olan Hamas’ın militan kolunun, yetkililerin kripto para (cryptocurrency) birimi finansmanının akışını izleme girişimlerini engellemek için giderek daha karmaşık tedbirler kullandığı bildiriliyor. Bu iddia, Reuters tarafından 26 Nisan’da bildirildiği üzere, blok zincir (blockchain) istihbarat firması Elliptic’ten araştırmacılar tarafından yapıldı.

Grubun askeri kanadının bir sözcüsü destekçileri kuruluşa finansal izolasyonla mücadele stratejisi Bitcoin (BTC) olarak bağış yapmaya çağırmıştı.

Hamas’ın finansal izolasyonu, bir terör örgütü olarak sınıflandırılmasının, tamamen veya kısmen, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere, birkaç ülke ve uluslararası bloktan kaynaklanmaktadır. Gazze Şeridi’ne 2007’den beri hükmeden Hamas, bir sosyal hizmet kolu “Dawah” ve militan bir hizip olan “Izz ad-Din el-Qassam Tugayları” ndan oluşuyor ve ikincisi bu yılki Bitcoin (BTC) bağış toplama temyiz başvurusunu başlattı.

Rusya, Türkiye ve Çin, Hamas’ı terörist bir varlık olarak göstermeyenler arasında.

Reuters’e göre, Elliptic’in araştırma birimi El Kasam Tugaylarının son haftalarda kripto fonlama mekanizmasını uyarladığını iddia etti.

Başlangıçta katkıda bulunanlara tek bir Bitcoin (BTC) cüzdan adresine bağışta bulunma çağrısında bulunan grubun web sitesinin artık her bağış işlemi için benzersiz bir yeni cüzdan adresi oluşturduğu iddia ediliyor.

Raporda, belirli bir kripto cüzdanının araştırmacı makamlar tarafından etkin bir şekilde kırmızı bayrakla işaretlenebilmesine rağmen, birden fazla benzersiz adresin çoğalmasının bu tür çabaları önemli ölçüde karmaşıklaştırdığı belirtiliyor.

Elliptic’in verileri, 26 Mart – 16 Nisan tarihleri arasında, basın zamanında yaklaşık 3.099 dolar değerinde olan 0.6 Bitcoin’in (BTC) grubun web sitesi tarafından üretilen çoklu cüzdanlarına gönderildiğini gösteriyor. Elliptic, kampanyasının başlamasından bu yana El Kassam Tugayları’nın 7 bin 700 dolar kazandığını iddia ediyor.

Firma, bulgularının spesifik ayrıntılarının çoğunu ifşa etmeyi reddetse de, iki adsız Asya merkezli kripto para borsası (exchange) aracılığıyla bu adreslerden yapılan işlemlerin akışını tanımlamayı başardığı bildirildi. Eliptik’in, kripto paraların (cryptocurrency) reel para birimlerine çevrilip dönüştürülmediğini belirlemediği bildirildi.

Bildirildiği üzere, bu şubat ayında bir İsrail blok zinciri (blockchain) istihbarat şirketi, ilk cüzdan adresinin yayınlanmasından sonraki iki gün içinde bağışlarda yaklaşık 2.500 $ ‘lık tahminde bulunulduğunu tahmin ederek, Bitcoin’de (BTC) Hamas’a yapılan bağışların kanıtını belirlediğini iddia etti.

Bir Cevap Yazın