Putin’in Emri: Rusya, Temmuz Ayına Kadar Kripto Para (Cryptocurrency) Düzenlemesini Kabul Edecek

Putin'in-Emri-Rusya-Temmuz-Ayina-Kadar-Kripto-Para-Cryptocurrency-Duzenlemesini-Kabul-Edecek-smart-contract-akilli-kontrat

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ülkesine hükümetine bu yıl temmuz ayına kadar kripto para (cryptocurrency) birimi ile ilgili federal yasaları kabul etme talimatını verdi. Rusya daha önce “dijital finansal varlıklar” tanımını kripto para (cryptocurrency) birimleri içerecek şekilde genişletti. Putin’in en son siparişi, geçen yıl kripto para (cryptocurrency) düzenlemesi için yapmış olduğu siparişe benziyor.

Putin’in Yeni Siparişi

Putin Çarşamba günü Kremlin web sitesinde yayınlanan bir belgeye göre, 47 tasarı için talimatların listesini onayladı. Bunların arasında, hükümetin “dijital ekonominin gelişmesini amaçlayan federal yasaların” benimsenmesini sağlamak üzere, Parlamentonun alt meclisi olan Devlet Duması ile birlikte çalışma emri var.

Siparişte belirtilen son tarih 1 Temmuz 2019’dur. Sorumlu yetkililer Rusya Başbakanı Dmitry Anatolyevich Medvedev ve Devlet Duma Başkanı Vyacheslav Viktorovich Volodin.

Çoklu Gecikmeler

Putin’in son emri, hükümete merkez bankası ile birlikte çalışmasını, kripto para (cryptocurrency) birimi, jeton ve akıllı kontrat dahil olmak üzere dijital teknolojilerin yasal statüsünü belirlemek için “Rusya Federasyonu mevzuatında değişiklik yapılmasını sağlamak” için talimat verilmesinin talimatını verdi. Medvedev ve Merkez Bankası Valisi Elvira Nabiullina’yı görevi tamamlamakla görevlendirdi.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, Devlet Duma‘da kripto para (cryptocurrency) birimlerini düzenlemeye yönelik üç tasarı düzenlenmiş ve Putin tarafından emredildiği üzere Temmuz ayında kabul edilmek üzere programlanmıştı. Ancak, Rus milletvekilleri ilkbahardaki ilk okumadan sonra uygun yasal çerçeve üzerinde anlaşamadılar.

Devlet Duması, tasarıları Mart ayında tekrar gözden geçirmeyi planlıyor, Rambler haber bülteninin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Devlet Duması Ekonomik Komite üyesi Oleg Nikolayev’in tartışmanın gelişimin son aşamasında olduğunu doğruladığını belirtti.

Medvedev, Ocak ayında kripto para (cryptocurrency) birimleri gömmek için hiçbir neden olmadığını söyledi. “Herhangi bir sosyal olguda, herhangi bir ekonomi enstitüsünde olduğu gibi, hem parlak hem de karanlık taraflar var” dedi. Bu ayın başlarında, Rus Adalet Bakanı kripto para (cryptocurrency) birimlerinin henüz yasal olarak tanımlanması gerekmediğine olan inancını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın