Polkadot (DOT) Nedir?

polkadot-dot-nedir

Son zamanlarda kısa sürede popüler olan Polkadot (DOT), birden fazla blok zincirini (parachain) tek bir ağda birleştiren yeni nesil teknolojiye sahip kripto para birimidir. Günümüzde daha çok DOT adıyla tanınır. 

  • Polkadot, birbirine bağlı ağlar sayesinde zincirler arasında veri aktarımına da izin verir. 
  • Polkadot Madenciliği özel cihazlar ile yapılamaz. 
  • Polkadot (DOT) sistemi üzerinde güvenliği sağlamak ve sistemi çalıştırabilmek adına birden fazla kullanıcı rolü yer alır.

Polkadot (DOT) Nasıl Kuruldu?

Polkadot (DOT) İsviçre’de bulunan bir vakıf olan Web3 Vakfı aracılığı ile oluşturuldu ve 2020 yılı 19 Ağustos tarihinde piyasalardaki yerini aldı.

Polkadot (DOT) Nasıl Alınır?

Polkadot (DOT) satın almak için Polkadot destekleyen kripto para borsasında üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli işlemleri yapıp üyeliğinizi oluşturduktan sonra işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

DOT alabileceğiniz kripto para borsalarından biri de Bitlo’dur. İstediğiniz saat ve gün Bitlo’dan DOT alım-satım yapabilirsiniz.

Polkadot (DOT) Güncel Fiyat?

Günümüz piyasasında bir Polkadot (DOT) 26,27 USD değerinde. Bunu günümüz dolar kuru (1 USD = 7,03 TL) ile çarparsak bir Polkadot (DOT) 184,50 TL değerindedir. Polkadot (DOT), günlük ortalama 1.7 milyar dolar işlem hacmi ile küresel madeni para sıralamasında 6. sırada yer alır.

Polkadot (DOT) Nasıl Çalışır?

Ana merkezi bileşenler Parachains, Relay Chain, Bridges ve Parathreads olarak tanımlanır. Söz konusu bileşenler; sistemde birden fazla işlem yapabilmeyi, sistem güvenliğini, kullandıkça öde sistemini ve farklı blok zincirlerini DOT ağı ile bağlar. Sistemde yer alan oydaşma rolleri Doğrulayıcılar, Sıralayıcılar, Adaylar ve Balıkçılar olarak adlandırılır. Balıkçılar sistemi sürekli olarak izler ve şüpheli işlemleri doğrulamayı gerçekleştiren doğrulayıcıya bildirir. Doğrulayıcılar ise ana zinciri korumak için sistemdeki paralel zincirlerde çalışan Sıralayıcılar tarafından sağlanan kanıtları doğrular.

Bir Cevap Yazın