Pakistan Telenor Bağlı Ortaklığı Alipay’in Blok Zincir (Blockchain) Teknolojisini Kullanarak Havale Hizmetini Başlattı

Pakistan-Telenor-Baglı-Ortaklıgı-Alipay-blok-Zincir-Blockchain-Teknolojisini-Kullanarak-Havale-Hizmetini-Baslatti-malezya-ripple-xrp

8 Ocak’ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Pakistan merkezli küresel telekomünikasyon devi Telenor‘un bağlı kuruluşu, blok zincir (blockchain) kaynaklı bir sınır ötesi havale hizmeti başlattı.

Duyuruya göre, Pakistan merkezli Telenor Mikrofinans Bankası (TMB), Telenor’un bir Malezya fintech iştiraki olan Valyou ve Telenor’un Easypaisa’sı Pakistan’da ortak bir blok zincirine dayalı uluslararası havale hizmeti başlattı. Servisin, Ant Financial’in çevrimiçi ödeme platformu Alipay tarafından geliştirilen blok zincir (blockchain) teknolojisi ile desteklendiği bildiriliyor.

Yeni servisin, Malezya ile Pakistan arasındaki para birimlerinin hızını ve verimliliğini önemli ölçüde artırmaya yönelik olduğu bildiriliyor. Telenor Finansal Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı‘na göre, Pakistan şu anda Malezya’dan yaklaşık 1 milyar dolarlık para transferi alıyor. Havale hizmeti, aracılık maliyetlerini ortadan kaldırırken ve müşterilerin fonlarını takip ederken kesintisiz, gerçek zamanlı para transferlerine izin verecektir.

Girişim hakkında yaptığı açıklamada, Ant Financial’in başkanı ve CEO’su Eric Jing, “yeni havale hizmeti, gelişmekte olan teknolojilerin ülkelerin dijital ve finansal katılım hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceğinin örneklerinden biri” dedi.

Pakistan Devlet Bankası Valisi Tarık Bajwa’ya göre, “2017-18 yıllarında havale gelirleri GSYH’de %6’ya, ticaret açığımızın %50’sinden, ihracatın %85’inden ve FY’deki ithalatın üçte birinden fazlasına katkıda bulundu.”

Diğer ülkeler de blok zinciri (blockchain) bazlı sınır ötesi havale ürünlerini uyguladı. Son zamanlarda, Kuveyt Ulusal Bankası, Kuveyt’te Ripple’in blokaj teknolojisine dayalı bir sınır ötesi havale ürünü piyasaya süren ilk finans kurumu oldu.

Kasım ayında, Japon sigorta şirketi Sompo, “küresel havale hizmetlerinin dijitalleştirilmesi” amacıyla BitPesa olarak da bilinen pan-African dijital ödeme platformu BTC Africa ile ortaklık kurdu. Sompo, “uluslararası alanda varlığını genişleteceğini” belirtti. “Havale hizmeti piyasası ve bu teknolojinin sigorta alanına uygulanmasını düşünün.” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın