Özbekistan Hükümeti Kripto Madencileri İçin Elektrik Vergisini Üçe Katladı

uzbekistan-ozbekistan-Hukumeti-Kripto-Madencileri-icin-Elektrik-Vergisini-uce-Katladi-bitcoin-btc-kripto-para-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-madencilik-mining-borsa-exchange-hash

Özbekistan Cumhuriyeti hükümeti, kripto para birimi (cryptocurrency) madencileri (mining) için elektrik tarifelerinde %300 artış emri verdi.

27 Eylül tarihli bir duyuruya göre, Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, kripto para birimi (cyptocurrency) madencilerinin (mining) mevcut elektrik tarifelerinin üç katını ödemesi gerektiğine karar verdi.

Bu hüküm, “Ekonomik Sektörlerin ve Sosyal Alanın Enerji Verimliliğinin Artırılması, Enerji Tasarrufu Teknolojilerinin Uygulanması ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Geliştirilmesi İçin Hızlandırılmış Tedbirler” başlıklı Başkan Shavkat Mirziyoyev’in 22 Ağustos 2019 tarihli kararnamesini takip ediyor.

Özbekistan’ın kripto para (cryptocurrency) ve blok zinciri (blockchain) konusundaki yaklaşımı

Geçen Eylül ayında Mirziyoyev, “Dijital Güven” adı verilen bir devlet blok zinciri (blockchain) geliştirme fonunun kurulmasını emretti. Fonun temel amacı, blok zinciri (blockchain), sağlık, eğitim ve kültürel alanlar dahil olmak üzere çeşitli hükümet projelerine entegre etmektir. Organizasyon, Özbek dijital ekonomisine yapılan uluslararası yatırımlardan sorumlu olacak şekilde ayarlandı.

Aynı ayın başlarında, kripto para (cryptocurrency) ticaretini yasallaştırıcı bir kararname – ayrıca vergisiz hale getirme – ve ülkedeki madencilik (mining) yürürlüğe girdi. Yasaya göre, yabancı uyruklu kişiler sadece ülkede bir yan kuruluş kurarak Özbekistan’daki kripto para birimleri (cryptocurrency) ticaretinde bulunabilirler.

Kanun ayrıca, kripto para (cryptocurrency) değişimi (exchange) için yaklaşık 710.000 dolarlık minimum sermaye gereksinimi de belirlemektedir. Ayrıca, kripto para (cryptocurrency) tüccarları Özbek borsa yönetmeliklerine girmeyecek ve alım satım gelirleriyle ilgili vergi ödeme yükümlülüğünden kurtulacaklar.

Diğer ülkelerde madencilik (mining) yönetmeliği

Haziran ayında, İran hükümeti, yeni enerji fiyatları onaylanana kadar madencilik (mining) operasyonlarını kripto için gücü keseceğini açıkladı. İran’ın Enerji Bakanlığı’nın, 21 Haziran 2019’da sona eren bir ay boyunca ülkenin elektrik tüketiminde %7’lik bir artış kaydettiğini bildirdiği bildirildi.

Çin’in Bitcoin (BTC) madenciliği (mining) sahnesi küresel hash oranının önemli bir oyuncusu, Çin merkezli maden havuzlarının yıllık olarak yaratılan tüm kripto paranın (cryptocurrency) %70’ini oluşturduğu bildiriliyor. Ancak, nisan ayında, Çin hükümeti, ülkedeki kripto para (cryptocurency) madenciliğinin (mining) kaldırılmasını düşündüğünü söyledi.

Bir Cevap Yazın