Oxford İş Hukuku Blogu: Blok Zincir Yönetmeliği Radikal Bir Karar Almalı

AB Blockchain Gözlemevi ve Forumu üyesi olan Anastasios A. Antoniou, 3 Ekim Çarşamba günü Oxford İş Hukuku Blogu’ndaki yazısında belirttiğine göre, blok zincirin (blockchain) kaçmaktan ziyade düzenleyici bir çerçeve içinde yerini bulması gerektiğini düşünüyor.

Uzman, yasa tasarısı ve yasalar arasındaki ayrılığı, bu düzenlemenin “radikal bir yeniden düşünmesi” olarak nitelendirmenin zorunlu olduğunu düşünüyor.

Antoniou, 1990’ların sonlarında siber uzay düzenlemesine adanmış olan ilke meselesi ile blok zincirindeki mevcut yasal durumu daha iyi bir şekilde karşılaştırmaktadır. Blok zincirin (blockchain) yasayı tüm potansiyelini elde etmek için uygulamak zorunda olduğunu açıklıyor:

“Eğer dağıtılmış defter teknolojisi tam potansiyeline ulaşmayı hedefliyorsa, yasadan kaçmak ya da atlatmak değil, onun yerine kendi derin potansiyeline sahip olmasına izin verecek iyi yapılandırılmış, ilgili ve çok yönlü bir düzenleyici çerçeve içinde yerini bulması gerekir.” diyor.

Oxford blog katılımcısı, yeni kuralların kabul edilmesinin piyasalarda bir miktar kesinlik kazanacağını ve yeni ekosistemler yaratacağını belirtiyor ve herhangi bir mevzuatın yeniliğe karşı çıkmaktan ziyade blok zincirini desteklemesi gerektiğini vurguluyor.

Son olarak Antoniou, geliştiricilerin hükümetler ile etkileşime girmesi gerektiğini belirterek, “blok zincir (blockchain) geliştiricilerinin yasa koyuculara ve düzenleyicilere danışarak yasalara cevabını bildirmesi gerektiğini” belirtti.

Cointelegraph’ın Ekim ayındaki haberinde, denetim ve danışmanlık şirketi Deloitte, blok zincirinin kitlesel kabulü elde etmek için üstesinden gelmesi gereken beş engel olarak sunduğu:

  • Zaman alıcı operasyonlar
    Muhasebe, Denetim, Vergi ve Yönetim Danışmanlığı Şirketi

  • Standardizasyon eksikliği
  • Yüksek maliyetler ve blockchain uygulamalarının karmaşıklığı
  • Düzenleyici belirsizliği
  • Blockchain ile ilgili firmalar arasındaki işbirliğinin olmaması
    gibi sorunları aşması gerekmektedir.

Temmuz ayında eski Wall Street yöneticisi Mike Novogratz, teknoloji endüstrisinde emsalsizliğin ve geleneksel yatırımcıların şüphelerinin olmaması nedeniyle, kripto ve blok zincirin (blockchain) kitlesel olarak benimsenmesinin “hala beş ila altı yıl” süreceğini ön görüyor.

Bir Cevap Yazın