NYT Muhabiri: Facebook, Kripto Para (Cryptocurrency) Projesi için Girişim Sermayesinde 1 Milyar Dolar Arıyor

NYT-Muhabiri-Facebook-Kripto-Para-Cryptocurrency-Projesi-icin-Girisim-Sermayesinde-1-Milyar-Dolar-Ariyor-blok-zincir-blockchain-stablecoin

Facebook’un, sözde dijital belirteci için, New York Times (NYT) teknoloji muhabiri Nathaniel Popper’ın 8 Nisan’da attığı tweet ile çeşitli girişim sermayesi firmalarından destek istediği bildiriliyor.

Konuya aşina olan kaynaklara atıfta bulunan Popper, Facebook’un kripto para (cryptocurrency) birimi projesini geliştirmek için 1 milyar dolar tutarında bir yatırım istediğini belirtti. Dış yatırım araştırmasının, projeyi kripto topluluğunun merkezileşmemiş ahlak kurallarına uygun olarak daha fazla tutabileceğini belirtti.

Blok Zincir (blockchain) projelerinin en büyük cazibelerinden birinin ademi merkeziyetçilik olduğu göz önüne alındığında, yatırımcıların dışına çıkmak, Facebook’un projeyi ademi merkeziyetçi ve Facebook tarafından daha az kontrol edilen şekilde sunmasına yardımcı olabilir.”

Popper, rapor edilen projenin banka hesaplarında tutulan yabancı para sepetine bağlanmış bir stabilcoin olduğunu ekledi.

“Facebook Coin” nin söylentileri, geçtiğimiz Aralık ayında Bloomberg’in bir raporunda ortaya çıktı. Yayın daha sonra belirtecin WhatsApp haberci servisi içinde yapılan para transferleri için kullanılacağını ve Hindistan’daki havale piyasasına odaklanacağını bildirdi.

Şubat 2019’da NYT, belirtecin Facebook Messenger App, WhatsApp ve Instagram’da kullanılabileceğini ve bunun her ay 2,7 milyar kullanıcıya maruz kalacağını bildirdi. Anonim kaynaklar NYT’ye, Facebook’un kripto para (cryptocurrency) birimini geliştirmek için 50’den fazla mühendis kullandığını söyledi. Ek olarak, Facebook’un, adsız kripto borsalarına “Facebook Coin” alışverişi yapmaya başladığı bildirildi.

Risk sermayesi ile ilgili olarak, Future Perfect Ventures şirketinin kurucu ortağı Jalak Jobanputra, Şubat ayında kripto ayı piyasasının VC firmalarını derinden etkilediğini söyledi. Jobanputra, dijital para birimi alanında indirimli girişim değerlendirme eğilimi olup olmadığı sorulduğunda, “Bu firmaların bazıları için, geçen yıl hacimlerin ne kadar düştüğü göz önüne alındığında, ikincil piyasalarda değerin düşmesi beni şaşırtmaz” dedi.

Bir Cevap Yazın