Norveç, Bitcoin Madencilik İşletmelerinden Elektrik Desteğini Çekiyor

Crisis-Ahead-Norway-Ends-Power-Tax-Subsidy-For-Bitcoin-Miners-Norvec-Bitcoin-Madencilik-İsletmelerinden-Elektrik-Destegini-cekiyor

Norveç’in en büyük basılı gazetesi olan Aftenposten, 21 Kasım’da Norveç’in Bitcoin (BTC) madencilik tesisleri için elektrik desteklerini sona erdirme konusunda tartışmalar başladığını bildirdi.

Şimdiye kadar, madencilik çiftlikleri – diğer yoğun güç gerektiren endüstrilerle birlikte – kilovat başına 0,48 øre (0,05 $) gibi düşük bir ücret ödedi. Bu, şu anda devlet bütçesi sözleşmesinde değiştirilen, 2019 Ocak itibariyle kilowatt başına 16.58 øre’ye yükselecek. Sosyalist Sol Parti’sinin (SV)  parlamenter temsilcisi Lars Haltbrekken, güçlü bir şekilde şöyle savundu:

“Norveç, en kirli kripto para birimi çıkışı için büyük vergi teşvikleri sunmaya devam edemez […] [Bitcoin] çok fazla enerji gerektirir ve küresel olarak büyük sera gazı emisyonları üretir.”

Forbes’ın bu ayın başlarında bildirdiği gibi, şu anki avantajlı elektrik destekleri ile Norveç çiftlikleri Norveç’teki kripto para birimlni Alman şirketinden elde edilen verilere göre, Bitcoin‘i madeni para başına 7.700 $ ‘lık bir maliyetle yapabiliyor.

Aftenposten, ICT Norveç’in yerli sanayi çıkar grubunun hükümet eylemine yönelik güçlü eleştirileri ile karşılık verdiğini bildiriyor; Baş ICT iktisatçısı Roger Schjerva, protesto eden keskin bir açıklama yayınladı:

“Bu şok edici! Tartışma, görüşme veya sektörle diyalog olmadan çerçeve koşullarını değiştirmek. Norveç, siyasi istikrar ve öngörülebilir çerçeve koşulları sıralamasında yüksek puanlar alıyor, ancak şimdi hükümet güvenilirliği ile bir kumarbaz rolü oynuyor. ”

Bununla birlikte, hükümetin hamlesine geniş ölçüde katılmış olan bazı yerel blok zincir (blockchain) endüstrisinde de var. Aftenposten, Oslo merkezli blok zinciri danışmanlık grubu Blockchangers’ın CEO’su Jon Ramvi’nin “Norveç’te daha az madenciliğin Norveç’te ikamet eden şirketler ve insanlar için elektrik fiyatlarını azaltacağını” belirtiyor.

Ramvi, “Bitcoin ağındaki daha fazla madencinin daha hızlı veya daha iyi ölçeklendirmediğini” ekledi. BTC şebekesinin “bir yıldan fazla” için “son derece güvenli” olduğunu savunarak, daha fazla madencinin tek işlevi ağı daha da güvenceye alıyor.

Haftalık kripto çıkışından kısa bir süre önce yayınlanan bir rapor olan Diar, endüstride sadece “büyük silahların” hala Bitcoin madenciliğinden kâr sağladığını; Perakende elektrik fiyatlarına giren küçük madenciler, elektrik maliyetleri arttıkça bu Eylül ayında ilk kez negatif gelirlere kaymışlardır.

 

Bir Cevap Yazın