NFT’ler Neden Dijital Sanattan Daha Fazlasıdır

NFT’ler, sanat endüstrisini bozarak dünyanın dikkatini çekti. Ancak, NFT’lerin değişmeye hazır olduğu başka sektörler de var.

Kısaca

  • NFT’ler sanat endüstrisini dönüştürdü, ancak diğer endüstriler de teknolojiden yararlanabilir.
  • Müzik ve oyun, NFT’leri kullanarak aktif olarak keşfediyor.
  • Ancak başka şeyler de belirtilmeye başlandı.

Kripto para birimi basını ve aslında dünyanın en büyük medya şirketleri , övgü ve eleştirmenlerin hayal gücünü yakalayan NFT sanat çılgınlığını kapatmak için yarışıyor .

Buna ek olarak, bir dizi ünlü ve marka denemek ve para kazanmak için alana girdi.

Yerleşik sanatçılar Sotheby’s ve Christie’s de dijital sanatı zengin müşterilerine ulaştırmak için dahil oldular.

Ancak NFT’ler sanatla eşanlamlı hale gelirken – onları mümkün kılan teknoloji sadece görüntüleri değil, her türlü dijital ürünü değiştirme potansiyeline sahiptir.  

NFT nedir?

NFT’ler veya fungible olmayan tokenler, esasen blockchain’e eklenen dijital eylemlerdir. Bir NFT oluşturulduğunda, benzersiz bir tanımlayıcı, tipik olarak bir sayı ve harf dizisi oluşturma tarihini kaydeder ve bir blok zincirinin geçmiş kaydına eklenir.

Her NFT’yi benzersiz kılan bu bilgidir ve bu nedenle doğrudan başka bir simge ile değiştirilemezler. İki NFT birbirine benzemediği için, beğenme gibi değiştirilemezler . Banknotlar, tersine, basitçe birbiriyle değiştirilebilir; aynı değere sahiplerse, örneğin bir dolarlık banknot ve diğeri arasında hamil için hiçbir fark yoktur. Bu nedenle, ‘değiştirilemez’ lakabı.

Bitcoin , aksine, olan bir karşılanabilir simge. Birine bir Bitcoin gönderebilirsiniz ve bir tane geri gönderebilir ve yine de bir Bitcoin’e sahipsiniz. (Elbette, Bitcoin’in değeri değişim sırasında değişebilir.) Ayrıca, fungible tokenler bölünebilir olduğu için satoshi cinsinden ölçülen (satoshileri bir Bitcoin’in senti olarak düşünün) daha küçük miktarlarda bir Bitcoin gönderebilir veya alabilirsiniz.

Değiştirilemez jetonlar, birine bir konser biletinin bir parçasını gönderemeyeceğiniz gibi bölünemez değildir.

Biletleme ve Müzik

NFT’ler sanat çevrelerinde bir yakınlık bulurken, kıtlığı kanıtlama yetenekleri sayesinde başka yerlerde de kullanılıyorlar.

Satışın bir parçası olarak grup, en sınırlı olanı grup tarafından gerçekleştirilen bir konsere bilet olarak kullanılabilecek bir NFT’yi içeren üç jeton yayınladı.

Bunu yapmaya çalışan başka şirketler de var. NFT.Kred, herhangi bir etkinlik düzenleyicisinin sadece birkaç tıklamayla bilet olarak bir NFT oluşturmasına izin verir.

Oyun

Fortnite’ın 350 milyon oyuncusu , 2019’da oyun içi içeriğe ortalama 82 dolar harcadı ve avatarlarını süslemek için kıyafet ve aksesuar satın aldı. 2020’de bu sayı, dünya çapında her ay harcanan yaklaşık 30 milyon dolara çıktı . Ancak oyun endüstrisi sahtekarlıkla mücadele etmek için mücadele etti .

Alıcıların yanlış satılan ürünler olduğu veya kullanıcıların kimlik avı saldırılarına maruz kaldığı hikayeleri yaygındır. Ancak NFT’ler, sahipliği doğrulamak ve oyuncu hesaplarını daha güvenli tutmak için güvenli bir yol sağlayabildikleri için dolandırıcılığa karşı bir koruma katmanı sunar.

Sonuç olarak, son 12 ayda oyun başlıkları, oyunculara oyun içi NFT satın alma fırsatı sunmaya başladı.

Artan güvenlik ve doğrulanabilirlik, daha küçük başlıklara da büyük para kazandırdı. CryptoKitties, kullanıcıların kendi dijital kedi yavrularını yaratmalarına olanak tanıyan dijital koleksiyon oyunu NFT’leri kullanıyor. Bu koleksiyon parçaları, bazı durumlarda 170.000 $ ‘a kadar getiri sağladı.

Zaman

NFT kullanım durumlarına odaklanmanın çoğu, bir ürünün güvenli bir versiyonunu oluşturmaya odaklanırken, bazıları teknolojinin potansiyelini insanların zamanını belirtmenin bir yolu olarak görüyor.

Serbest çalışmanın dünya çapında patlamasıyla birlikte – serbest çalışanlar, 2030 yılına kadar küresel işgücünün% 80’ini temsil edecek – şirketler, işverenlerin geçici işçi kiralaması için pazar yerleri oluşturarak milyonlar kazandı.

ODesk – Popüler bir çevirmen sitesi – en gibi projelerin ortaya çıkmasına yol açmıştır Yani 2020 yılında gelir bağlayan serbest ve işverenlere de $ 301,000,000 oluşturulan microsponsors serbest ayrıcalık için kabzımal ödemeden işe almak için bir yol olarak NFTleri kullanın.

Şirket, serbest çalışanların çalışmalarını belirtmelerine izin verir ve potansiyel işverenlerin, bir yüklenicinin zamanının bir kısmını temsil eden NFT için teklif vermesine izin verir.

Ayrıca, hangi işin yapılabileceğine dair değişmez kayıtlar oluşturur – yani projeler veya para ile ilgili herhangi bir anlaşma, blok zincirinde değişmez bir şekilde kilitlenir.

Bir Cevap Yazın