Meksika’da İlk Blok Zincir (Blockchain) Derneği Kuruldu

Mexico-cryptocurrenices-Meksikada-İlk-Blok-Zincir-Blockchain-Dernegi-Kuruldu-bitcoin-kripto-para

Forbes Meksika’nın 28 Kasım tarihli haberine göre, Meksika’daki ilk blok zincir (blockchain) dernek kurucu üyelerinden ConsenSys adlı blok zincir (blockchain) yazılım firması da dahil olmak üzere kurucu üyeleri oluşturuldu.

Meksika’nın Blok zincir (blockchain) Derneğini, Bitso, Volabit, BIVA, GBM, Lvna Capital, ConsenSys ve Exponent Capital şirketleri kurdu. Kuruluşun amacı, vatandaşları teknolojinin yayılımı ve potansiyel uygulamaları konusunda eğitmektir.

Dernek, teknolojinin ana akım haline gelmeden önce standartlar ve uygulamalar geliştirmeyi planladığını bildirdi. Blok Zincir (blockchain) Derneği’nin geçici başkanı Felipe Vallejo, “[blockchain] teknolojisinin daha şeffaf, güvenli ve verimli prosedürler oluşturma hedefine sahip olduğunu” söyledi.

Dernek yeni üyelere açık olduklarını ifade etti. BIVA direktörü María Ariza, “Tartışma ve kamu politikası için bir alan yaratmak istiyoruz. Herkesin fikirlerini sunabilmelerini istiyoruz” dedi.

Kripto para (cryptocurrency) ve blok zincir (blockchain) endüstri liderleri, teknolojilerin benimsenmesini kolaylaştırmak ve kapsamlı standartlar geliştirmek için düzenleyicilerle birlikte çalışmak için çeşitli çağrışımlar başlattılar. 27 Kasım’da, on finansal ve teknoloji firması, Kripto para birimi sektörü için bir “davranış kuralları” oluşturmak üzere Dijital Varlık Piyasaları Birliği’ni (ADAM) kurdu.

Eylül ayında, bir grup ABD’li blok zincir ve kripto şirketleri, Kripto değişimi Coinbase de dahil olmak üzere, Washington DC’de bulunan Blok Zincir (blockchain) Derneği’nin kurulduğunu açıkladı. Dernek, öncelikli olarak politik konulara hitap eden siyasi sistem içinde faaliyet gösteren ana şirketleri temsil etmek ve ABD vergi hukuku tarafından kripto para biriminin işlenmesi üzere kuruldu.

Bu arada Meksika’nın devlet destekli Bankası (Banxico), Eylül ayında Meksika’daki kripto borsaları ve kripto hizmetleri veren bankaların, bankadan izin alması gerektiğini açıkladı. Kripto paralarla ilgilenen bir şirkete sahip olmak için, işlemlerinin bir tarifini, ödemeyi planladıkları komisyonları ve müşteri kimliğini doğrulamak için kullanacakları mekanizmayı içeren ayrıntılı bir iş planı sunmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın