Medici Destekli Blok Zincir (Blockchain) Firması, Honduras’ın Kahve Endüstrisini Birleştirmek İstiyor

Medici-Destekli-Blok-Zincir-Blockchain-Firmasi-Honduras-Kahve-Endustrisini-Birlestirmek-istiyor-smart-contract-akıllı-kontrat

Tarımsal girişim GrainChain, çevrimiçi perakende devi Overstock’un blok zinciri (blockchain) girişim kolu Medici Ventures tarafından desteklenmektedir ve blok zinciri (blockchain) platformunu yerel paydaş ağına ulaştırmak suretiyle Honduras’ın kahve endüstrisini birleştirmeyi planlamaktadır.

24 Eylül’de yayınlanan basın açıklamasına göre, şirket Honduras’ın tüm kahve tedarik zincirini blok zinciri (blockchain) platformunda bir araya getirmek amacıyla çeşitli anlaşmalar imzaladı.

Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri

Girişimi başlatarak, GrainChain, Honduras’ın kahve tedarik zincirinde kahvenin tarihsel olarak en büyük ihracat ürünlerinden biri olduğu kahve tedarik zincirinde birçok işlemi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Spesifik olarak, GrainChain çiftçiler ve bankalar arasında güveni arttırmak, verilerin doğruluğunu artırmak ve şeffaflığı artırmak gibi üç temel amacı gerçekleştirmeyi vaat ediyor.

Mobil uygulamadan çiftçilik

Girişimin bir parçası olarak, GrainChain yerel müşterilere uzak ve bankasız çiftçilerin kredi başvurusunda bulunmalarını sağlamak için dijital bir cüzdan sağlayacaktır. Basın açıklamasında, bankalar GrainChain kredilerini küçük ve orta ölçekli çiftçiler için kullanabilecekken, sigorta şirketleri GrainChain’i kayıtları otomatikleştirmek için kullanacaklar. Ek olarak, yerel çiftçiler, envanterlerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayan mobil bir uygulama aracılığıyla mallarına erişebilecekler.

2003 yılında kurulan GrainChain’in finansal uzlaştırma sistemi, üreticilerin, alıcıların ve satıcıların akıllı sözleşmelere (smart contract) tarımsal işlemlerde dağıtım yapmalarını sağlar. GrainChain’in Honduras’taki etkinliği, Mayıs 2019’da açıklandığı gibi, ülkenin tahıl izleme hizmetini genişletmek için şirketin Meksika’daki Tamaulipas eyaletiyle ortaklığını takip ediyor.

GrainChain’in %10’u, 2018 yılının sonlarında, çevrimiçi perakende devi Overstock’un blok zinciri (blockchain) giriş kolu Medici Ventures tarafından satın alındı.

Son zamanlarda, küresel kahve şirketlerinden oluşan bir grup, IBM tarafından geliştirilen uygulamayı kullanarak kahveyi izlemek için bir blok zinciri (blockchain) platformu başlatmak için teknoloji başlangıcı Farmer Connect ile bir araya geldi.

Bir Cevap Yazın