Malta Başbakanı, BM Konuşmasında ‘Paranın Geleceği’ Olarak Kriptoyu Gösterdi

Malta başbakanı Joseph Muscat, Birleşmiş Milletler platformundaki konuşmasını blok zincir ve kripto para birliği potansiyeli hakkında konuşmak için kullandı ve dijital bir geleceğin “kaçınılmaz” bir parçası olarak nitelendirdi.

CoinDesk tarafından bildirildiğine göre, geçtiğimiz Haziran ayında kripto para, blok zinciri ve dağıtılmış defter (YBT) ile ilgili düzenlemeyi Malta, parlamentosundan geçirdi.

Malta Başbakanı Dr. Joseph Muscat

O tarihten beri, Binance değişim borsası dahil olmak üzere bir dizi kripto para birimi odaklı firma, Malta’nın borsaları ile bazı anlaşmalar yaparak, adada şirketlerini kurmaya başladılar.

Konuşmasında Muscat, blok zincir teknolojisiyle ilgili:  “Blok zincir (blockchain), paranın kaçınılmaz geleceğini kripto paraya dönüştürüyor, çünkü kötü şirketler ile iyi şirketlerin filtrelemesine yardımcı oluyor.”

Başbakan ayrıca, dağıtılmış defter teknolojisi ile hastalara tıbbi kayıtlarının “gerçek mülkiyetini” verebilmemizi, “insani yardımların amaçlanan hedefe ulaştığını doğrulayabilmemizi” ve şirketler ile hükümetlerin daha fazla hesap verebilirliğinin sağlanmasına yardımcı olduğunu da belirtti.

Ülke, blok zincir (blockchain) ve kripto paranın düzenlenmesine öncülük ederken, yargı alanında da, teknolojiyi kullanan firmalar için yeni yönetmelikler çıkarmaya devam ediyor. Malta’nın bütün bu yenilikleri yaparken dikkat ettiği en önemli nokta yeniliği engellememek olmuştur.

Örneğin Bermuda, belirli koşullar altında ilk para tekliflerine izin verecek yeni mevzuat ile yasal düzenleme noktasında bir kesinlik sağlayarak adaya daha fazla şirket çekmeyi umuyor. Ayrıca kripto para ticaretini teşvik etmek için bir birim oluşturdu.

Ayrıca, Avrupa Birliği de, ICO’lar ve kripto para endüstrisi için yeni düzenlemeler yaparak, bu alanların da ekonomide faaliyet göstermelerini amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın