Litecoin Halving Nedir?

litecoin-halving-nedir-ne-zaman-gerceklesecek-ltc.

Litecoin (LTC), 2011 yılında Charlie Lee tarafından Bitcoin blockchain ağından ayrılarak kurulan bir kripto para birimidir. Bitcoin’den sonraya ortaya çıkan ilk kripto para birimdir.

Bitcoin ağında yaşanan yavaşlama ve madencilik işlemlerinin özel cihazlara gereksinim duyması gibi nedenleri ayrılmıştır.

Litecoin madencilik ile üretilen kripto para birimlerindendir. Piyasaya sürülecek toplam Litecoin adedi 84.000.000 LTC’dir. Toplam arzın belirli olması ve madencilik işlemlerinin devamlılığı için diğer madencilik ile üretilen kripto para birimleri (Bitcoin, Bitcoin Cash) gibi madencilik ödüllerinde Halving yapılmaktadır.

Halving, madencilik ödüllerinin belirli aralıklarla yarıya düşürülmesi işlemidir.

Litecoin Halving Tarihçesi

Litecoin blockchain ağında madencilere verilen madenci ödülü 4 yıl aralıklarla Halving işlemi yani yarılanma yapılmaktadır.

Litecoin 2011 yılında ilk piyasaya sürüldüğünde blok başı ödül 50 LTC olarak belirlenmişti. İlk halving işlemi 2015 yılında yapıldı ve madencilere ödenen blok başı ödül 25 LTC miktarın düşürüldü.

Litecoin Halving Ne Zaman?

Litecoin madenci ödüllerinde son yapılan halving işlemi 5 Ağustos 2019 tarihinde yapıldı ve ödül 12,5 LTC oldu. Bir sonraki halving işlemi bu tarihten 4 yıl sonra 2023 yılında gerçekleşecektir.

Litecoin Halving’in Litecoin Fiyatına Etkisi Ne olur?

Halving işlemleri genel olarak kripto para birimlerinin fiyatlarına olumlu olarak yansımıştır. İlerde yapılacak olan halving işlemi için de Litecoin fiyatında yükseliş beklenmektedir.

Bir Cevap Yazın