Lira Düşerken, Türkiye’nin Zayıf Yükselişleri Arasında Bitcoin Faizleri

Türk Lirası bugün tarihi düşük seviyelere yaklaşırken, Türkiye’nin Google’da Bitcoin aramaları “en yüksek popülariteye” ulaştı.

Kısaca

  • Türk lirası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir merkez bankası başkanı atamasının ardından bugün% 15 düştü.
  • Yeni vali, önceki kısa süreli validen farklı olarak, cumhurbaşkanının düşük faiz oranları politikasıyla uyumludur.
  • Google, özellikle ülkenin yoksul bölgelerinde, liradaki kargaşanın ortasında Bitcoin aramaları arttı.

Başkan Erdoğan, Türk lirası dolar karşısında bu sabah% 15 düştü görevden bir müttefik figürü, Şahap KAVCIOĞLU ile onun yerine geç Cuma gecesi reformcu, Merkez Bankası Başkanının Naci Ağbal.

Geçtiğimiz yıl dolar karşısında% 23 düşüş kaydeden ve Erdoğan’ın yüksek faize karşı duruşuna rağmen enflasyonu dizginlemek için Kasım ayında atanan önceki valinin faiz oranlarını artırmasına kadar serbest düşüş yaşayan Türkiye’nin para birimi tarihsel olarak yüksek enflasyonla boğuşuyor. Decrypt ile konuşan analistlere göre, oranlar — görevden alınmasının nedeni .

Google aramalarını izleyen Google Trends verilerine göre , dün gece ülkede ” Bitcoin ” için yapılan aramaların sayısı , son yedi gün içinde “en yüksek popülariteye” (göreceli bir puan “100”) ulaştı ve Türk sosyal medyası ile aynı zamana denk geldi. Yeni liradaki çalkantıların ortasında Asya piyasaları açılırken medya şok dalgaları yaşadı.

Ancak Google Trends verilerinin daha ileri bir analizi, Bitcoin’e olan ilginin özellikle ülkenin en yoksul illerinden bazılarında, Diyarbakır, Batman ve Hakkari’de artış gösterdiğini gösteriyor.

Türk Lirası Koruma Yasasında son zamanlarda yapılan bir güncelleme nedeniyle anonim kalmak isteyen bir Türk kripto para birimi endüstrisi temsilcisi, ülkenin para birimini karaladığı şeklinde yorumlanabilecek bir şeyi cezalandırdı ve şirketlerinin bugün özellikle yüksek bir ticaret hacmi kaydettiğini söyledi ve sermaye kontrolleri konusundaki korkuları spekülasyon yaptı. nihayetinde normal vatandaşları normal banka hesaplarını içermeyen alternatifler aramaya itebilir.

Kripto yöneticisi, ” Birçokları, özellikle de gençler için, kripto yatırımı, ülkenin evlerde fiziksel altını istifleme geleneğinin dijital versiyonu olarak görülüyor ” dedi.

Türk Lirası Sorunları

Bitcoin’in Türkiye’deki çevrimiçi arama popülerliğiyle aynı zamana denk gelen, Erdoğan’ın geçen Cuma günü merkez bankası başkanının yerine bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle aldığı ani karar.

Karar, geçtiğimiz Kasım ayında atanan önceki valinin faiz artırımları yoluyla enflasyonu dizginleme girişimlerinin ardından geldi.

Cambridge Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Yardımcı Doçent Özge Öner Decrypt’e verdiği demeçte, “Merkez Bankası’nın geçen hafta faiz oranlarını iki yüzde puan artırma kararı , doğru cevap olmasına rağmen beklenmedik bir olaydı” dedi.

Bu beklenmedik bir durumdu çünkü merkez bankası üzerinde çok etkisi olan Erdoğan, sadık bir destekçisi ve yüksek faiz oranlarının enflasyonu artırdığına dair alışılmadık bir ekonomi teorisinin uygulayıcısı , yeni vali tarafından da benimsenen bir teori. İslamcı Yeni Şafak gazetesi için yıl boyunca kaleme aldı . Gazete ayrıca geçen hafta önceki merkez bankası başkanını yüksek faiz oranları politikası nedeniyle ekonomiye karşı bir komplonun parçası olmakla suçladı .

Erdoğan’ın eski ekonomi liderliğindeki muhalefet partisi DEVA’nın kurucu ortağı ve finansal analist Alper Akalın, ” Kararname ile para olarak tanımlanan kripto para meraklıları için tüm lira draması uygun bir anekdot sağlıyor.” Bakan, Decrypt’e söyledi .

Ancak bunun yalnızca bir başka aşağı yönlü sarmalın başlangıcı olduğunu açıklayarak, analistler arasında yeni valinin önceki vali tarafından başlatılan oran artışlarını tersine çevireceğine dair kesin bir beklenti olduğunu da sözlerine ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, piyasa korkularını yatıştırmak için bu sabah tweet atarak ülkenin serbest piyasalara ve liberal döviz rejimine bağlı kalacağını söyledi.

Ancak Öner’e göre hasar çoktan yapıldı. “Durumu, birçok insanın varsaydığı gibi sadece bir kur krizinden ziyade, siyasi kargaşanın neden olduğu aşırı güven erozyonu olarak tanımlamak daha uygun” dedi.

Akalın, bu tür hükümet başarısızlıklarının, Türkiye gibi yüksek enflasyon rejimlerinde yaşayan sıradan insanların gözünde kriptoya güvenilirlik sağladığını söyledi.

Bir Cevap Yazın