Lihtenştayn Bankası, Kurumsal Yatırımcılar İçin Kripto Para (Cryptocurrency) Birimi Ticaret Platformu Oluşturuyor

Bankfrick-Lihtenstayn-Bankası-Kurumsal-Yatirimcilar-İcin-Kripto-Para-Cryptocurrency-Birimi-Ticaret-Platformu-Olusturuyor-blok-zincir-blockchain-bitcoin-btc-ico

Lihtenştayn’daki özel bir banka, kurumsal yatırımcılar için bir kripto para (cryptocurrency) ticareti platformu kurdu. Balzers merkezli Bank Frick, yeni bağlı kuruluşu DLT Markets AG aracılığıyla hizmeti sunacak.

Yatırımcılar Birden Çok Kripto Para (Cryptocurrency) Birimi Piyasasına Erişim Sağlayacak

Bankanın 20 Şubat’ta yayınladığı bir açıklamaya göre, DLT Markets, müşterilerine çeşitli borsalardan dijital varlıklar alıp satma konusunda altyapı erişimi sağlayacak. Şirket, bunun “yatırımcılara, geleneksel menkul kıymetler işinden alıştıkları gibi, düzenlenmiş bir ortamda dijital belirteçleri takas etmelerini ve yönetmelerini sağlıyor” dedi.

Birim ayrıca sipariş verilerini yönetecek ve varlıkları ve ödemeleri güvenli bir şekilde ayırma çabalarının bir parçası olarak risk ve pozisyon yönetimi süreçlerini gerçekleştirecek. Aynı zamanda, Bank Frick, müşteriyi tanıma ve kara para aklama şartlarına uymak zorunda kalacak olan kripto para (cryptocurrency) birimi ticareti yapan kurumsal yatırımcılara gözaltı hizmetleri sunacak.

Deutsche Bank‘ta işlem özkaynakları ve türevleri olan DLT Markets’in genel müdürü Roger Wurzel şunları söyledi:

“Yeni dijital belirteç varlık sınıfı alanında kurumsal yatırımcılar için benzersiz bir pazar teklifi yaratıyoruz. Tamamen düzenlenmiş platformumuzla dijital jeton ve kripto para (cryptocurrency) birimleri ticareti konusunda profesyonelliği destekliyoruz.”

Lihtenştayn, kripto para (cryptocurrency) birimleri ve onları destekleyen blok zincir (blockchain) teknolojisini benimseyen büyük bir coşku gösterdi. Avusturya ve İsviçre arasında bulunan küçük ülke, Cebelitarık ve Malta gibi diğer küçük Avrupa ülkelerinden gelen rekabetle karşı karşıya kalsa da, kripto para (cryptocurrency) birimi şirketlerini dostça yasalarla çekmeye çalıştı. Lihtenştayn’ın merkez bankası da güvenlik belirteci çıkarma planlarını açıkladı.

‘Bank Frick’ Büyüyor

Bank Frick kısa süre önce fintech ve blok zincir (blockchain) girişimlerini teşvik etmek ve finanse etmekle görevli bir yan kuruluş olan Distributed Ventures AG‘yi kurdu. DLT Markets’in piyasaya sunulması, CEO Edi Wögerer’e göre “düzenleyici güvenliği bloklayıcı bankacılığın faydalarıyla birleştiren geleceğe yönelik bir finansal ekosistemin geliştirilmesinde Bank Frick’in bir adım daha” olduğunu gösteriyor.

“Kurumsal müşterilerimize fintech şirketi ve AB tarafından düzenlenen bankanın benzersiz bir kombinasyonunu sunuyoruz. Dijital varlıkların ticareti ve korunması böylece geleneksel menkul kıymetler işinde olduğu gibi el ele gider. ”

Bank Frick, merkezi Balzers’ta bulunan ve 120’den fazla çalışanı bulunan ve aile tarafından işletilen bir Liechtenstein bankasıdır. 1998’de Kuno Frick Sr tarafından kuruldu, çoğunluğu şimdi de Kuno Frick Ailesi Vakfı tarafından kontrol ediliyor. Azınlık hissedarı Net 1 UEPS Technologies, Inc. (Net1), Bank Frick’in sermayesinin yüzde 35’ine sahiptir. Net1, New York’taki Nasdaq Borsasında listelenen bir finansal teknoloji şirketidir.

Banka ilk madeni para tekliflerini (ICO) desteklemektedir, Bitcoin (BTC) gibi büyük kripto para (cryptocurrency) birimlerinde kripto varlıklarının ve işlem hizmetlerinin velayetini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın