Kripto Tüzüğü Uzmanları Blok Zincir (Blockchain) Döneminde Devlete Karşı Federal Yönetmeliği Tartışıyor

Kripto-Tuzugu-Uzmanlari-Blok-Zincir-Blockchain-Doneminde-Devlete-Karsi-Federal-Yonetmeligi-Tartisiyor-kripto-para-cryptocurrency-exchange

Üç kripto para (cryptocurrency) birimi uzmanı, 2 Mayıs’ta Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) Blockchain İşi etkinliği sırasında bir panelde ABD kripto düzenlemesine yönelik farklı görüşlerini dile getirdi.

Wyoming Blockchain Koalisyonu başkanı Caitlin Long, dijital varlıkların mülk olduğunu ve bu nedenle devlet düzeyinde, “mülkiyet haklarını kontrol eden devletler, kontrol ticaret yasasını kontrol eden” yaklaşımıyla düzenlenmesi gerektiğini savundu. Federaller menkul kıymetler kanununu kontrol ediyor. Wyoming’in kripto para (cryptocurrency) birimlerine uygulanan bu şartları yasal olarak açıklığa kavuşturma konusundaki özenine övgüde bulundu.

Coin Center’daki araştırma direktörü Peter Van Valkenburgh aynı fikirde değildi. Devlet düzeyinde düzenlemeyi şirketler ve tüketiciler için bir sakınca görmedi. Ona göre, bazı devletler korumayı sürdürürken, diğerleri aşırı korumayı sürdürür. Alabama’yı örnek olarak gösterdi:

Alabama eyaletinde 5.000 dolarlık bir tahvil için para gönderme lisansı alabilirsiniz. Böylece, Alabamalılar için potansiyel olarak milyonlarca dolar harcayan bir şirket güvence altına alındı, gözaltı riski 5.000 dolarlık bir tahvil karşılığında korunmaktadır. ”

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu eski başkanı ve mevcut MIT öğretim görevlisi Gary Gensler, özellikle kripto para (cryptocurrency) birimi değiş tokuşları için federal düzenlemelerden yanaydı;

“Birincisi, kripto borsalarında (crypto exchange) yatırımcı korumasına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum ve ikisinin de kara para aklama tarafında, şu anda kripto borsalarının (crypto exchange) bir miktar minimize tutarı üzerinden ilettikleri herhangi bir durumda kayıt yaptırmaları gerekiyor.”

Long, bu tür organizasyonların devlet düzenlemesine tabi tutulmasını tercih etti “çünkü dijital varlıklar mülktür ve bu tarihsel olarak devletlerin görüşüdür.” ABD kripto para değişimini PayPal’dan ve diğer federal olarak düzenlenmiş şirketlerin yaptıklarından ayıran çalışmalarını sorduğunda, Long :

“Dolarla işlem yapmıyorlar”

Gensler, kripto borsalarının Banka Gizliliği Yasası‘na uyması gerektiğini önerdiğinde, Long, bir dahaki sefere itiraz edilmesinin beklediğini ve ürettiği minik mahkumiyet oranını gösterdiğini belirtti.

Long’un ana Wyoming eyaletinde geleneksel olarak düşük vergili, düşük yönetmelikli mevzuat kullanılmaktadır. Ocak ayında, devlet kripto para (cryptocurrency) birimini ve blok zinciri (blockchain) yenilikçiliğine elverişli bir düzenleyici ortam yaratmayı amaçlayan iki yeni ev faturası çıkardı.

Nisan ayı başlarında, ABD Temsilciler Meclisinin iki üyesi Token Taksonomisi Yasası’nı yeniden uygulamaya koydu. Yasa, devlet düzenlemelerini aşacak bir ön hazırlık hükmü içeriyor.

Bir Cevap Yazın