Kripto Para Türevlerine İngiltere Hükümetinden Düzenleme

ingiltere bitcoin kripto para cryptocurrency

İngiltere hükümeti kripto paraya bağlı ürünlere yönelik bir yasa hazırlığında. Financial Conduct Authority (Mali Davranış Kurumu), 29 Ekim tarihli bir raporda, Bitcoin (BTC) gibi dijital paralara dayalı türevlerin satışının yasaklanıp yasaklanmayacağına ve kripto temelli kamuya açık sözleşmelerin kamuya açıklanmasının yasaklanmasına dair istişarelere başlayacağını söyledi. 2019’un ilk çeyreği için tartışılan konularda, sanal döviz vadeli işlemler ve opsiyonlar da incelenecek.

FCA, Tüketici Koruması ve Kripto Para İle İlgili Yasa Dışı Etkinlik Riskinden Endişeli

Piyasa denetleyicisi:

“Bu pazarlarda tüketici koruması ve piyasa bütünlüğü etrafında tespit edilen endişeler göz önüne alındığında, FCA, CFD’ler, vadeli işlemler, opsiyonlar ve devredilebilen menkul kıymetler de dahil olmak üzere Bitcoin (BTC) gibi döviz belirteçlerine referans veren tüm türevlerin perakende tüketicilere satışının yasaklanmasına istinat edecektir.” açıklamasında bulundu.
Financial Conduct Authority (Mali Davranış Kurumu)

İngiltere Merkez Bankası, FCA ve British Treasury’den oluşan Taskforce tarafından hazırlanan raporda, “Önerilen yasaklama menkul kıymetler olarak nitelenen kripto varlıklara referans veren türevleri kapsamıyor” denildi. Menkul kıymetlerdeki farklılıkların sözleşmeleri, Avrupa Güvenlik ve Piyasa Kurumu’nun kısa vadeli kısıtlamalarına tabi kalmak zorundadır.

Vadeli işlemler, yatırımcıların gelecekte belirli bir fiyatla belirli bir zamanda teslim edilecek mallar veya finansal araçlar için ödeme yapmasına izin verirken, CFD’ler temel olarak bir yatırımcıya açılış ve kapanış fiyatı arasındaki farkı dijital varlık olarak gösteren finansal türevlerdir.

Düzenlemenin Hedefi ‘Sağlam Yanıt’

Avrupalı düzenleyiciler, kripto paranın riskli olduğundan şikayetçiydiler ve defalarca, para aklama ve terörizme kaynak sağlamaya çalışırken, yatırımcı fonlarını suistimallerin merhametine bıraktıklarını iddia ettiler. Onların alarmist girişimleri, hükümetlerin harekete geçmesi için baskıyı artırdı ve pek çoğu, kamu fonlarını korumak ve finansal istikrarsızlık riskini önlemek için bir dizi düzenlemeyi açıkladı.

Kripto para birimi türevlerinin denetimini mali araç olarak nitelendirdiği FCA, son raporunda benzer kaygıları yeniden gözden geçirdi. ” İngiltere, yasadışı faaliyetlerde kriptoların kullanımını tolere etmeyecek ve yetkililer, tüm ilgili firmaları kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı (AML / CTF) düzenlemelerine getirerek bu riskleri ele almak için güçlü adımlar atacaklardır.” şeklinde uyarıda bulundu.

Görevlilere göre, İngiliz makamları belirlenen riskleri ele alacak güçlü bir düzenleme geliştiriyorlar. Düzenleyici kuruluşların, AB Beşinci Kara Para Aklamayı Önleme Direktifinde (5MLD) belirtilen şartların ötesinde, “yasadışı faaliyetler için kripto-kitlelerin kullanımına yönelik küresel çapta en kapsamlı cevap” olduğunu iddia etmeleri umudunu taşıyacaklarını belirtmiştir.

“Hükümet yeni yılda önerilen eylemlerine danışacak ve 2019’da bu yanıtı yürürlüğe sokacak şekilde yasamaya başlayacak” diye belirtti FCA. Ayrıca kara para aklama düzenlenmesine kripto para değişim borsaları ve saklayıcı cüzdan sağlayıcılarının da kapsama alınacağını belirtti.

Cryptoasset Taskforce, genel olarak düzenlenmemiş dijital döviz piyasasının dolandırıcılık ve manipülasyona açık olduğu ve suçluların kara para aklamayı hızlandırmak için kullanabileceği endişelerini takiben Nisan ayında kuruldu. Bu, merkez bankaları ve kredi kartı kartelleri tarafından yönetilen eski finansal piyasaların, bu tür davranışlara uyulmasında önemli ölçüde daha karmaşık olduğunu açık kanıtlarla göstermektedir.

Bir Cevap Yazın