Kripto Para Piyasası Haftalık Gündem | 17-23 Mayıs

kripto-para-gundemi

Kripto para piyasası çöküşler ve olumsuz haberlerle geçen bir haftayı geride bıraktı. Hem Bitcoin hem de altcoin’lerde yaşanan sert düşüşler ve Çin’in kripto para madenciliğine uyguladığı baskı geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberleri arasında yer alıyor.

Bitcoin’de Sert Düşüş!

Bitcoin geçtiğimiz hafta değer kaybederek 38 bin dolardan 30 bin dolara geriledi. Bu düşüşle birlikte toplamda 3.2 milyar dolar tasfiye edildi. Altcoin piyasaları da düşüşten etkilenerek 500 milyar dolarlık zarara neden oldu. Anonim paylaşım sitesi 4chan’da “içeriden” olduğunu belirten bir kullanıcı, kripto para borsasındaki düşüşün Çin hükümetine bağlı isimsiz bir firmanın koordineli saldırısından kaynaklandığını iddia etti. 4chan’daki bu iddia, piyasalar çökmeden 12 saat önce dile getirilmişti…

Çin’den Kripto Para Madenciliğine Baskı!

Çinli yetkililer geçtiğimiz hafta yaptıkları kripto para karşıtı yorumlar ile dikkat çekti. Borsada düşüşe neden olan bu yorumların ardından Çin Merkez Bankası, kripto para hizmeti veren finansal kurumlar ile online ödeme kanallarının yasaklanması gerektiğini dile getirdi. Hükümet kanadından ise kripto para madenciliği ve ticareti ile ilgili gelecekte çeşitli sınırlamaların olacağı açıklaması geldi. 

Elon Musk’tan Kafa Karıştıran Tweet’ler!

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçen hafta attığı bir tweet ile kafaları karıştırdı. Yaptığı ‘Diamond Hands’ paylaşımından sonra bir kısım takipçisi “Tesla’nın Bitcoin satmadığı imasında bulunduğunu” bir kısım takipçisi ise “Doge’dan mı yoksa BTC’den mi bahsettiğini anlamadığını” belirtti. Musk’un attığı bu tweet genel olarak takipçilerinin tepkisine neden oldu. 

ABD’den Kripto Paralar için Yeni Düzenleme!

ABD Hazine Bakanlığı hazırladığı bir raporda, piyasa değeri 2 trilyonu bulan kripto paraların endişe uyandırdığını ve vergi kaçakçılığı başta olmak üzere genel olarak yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırdığını belirtti. Katı kripto para piyasası düzenlemelerinin de yer aldığı raporda, 10 bin dolar üzerindeki kripto para transferlerinin IRS’e bildirilmesi talep edildi. 

Bitcoin’de Aşağı Yönlü Risk!

Avrupa’nın ana finans şirketlerinden biri olan Societe Generale hazırladığı raporda altının kripto paralara kıyasla çok daha fazla istikrar sağladığını ve Bitcoin’deki değişken fiyat hareketlerinin traderlar için risk oluşturduğunu belirtti. Ayrıca raporda Bitcoin’deki aşağı yönlü riskin devam ettiği ve kripto paralarda son dönemde artan volatiliteye vurgu yapıldı. 

Y Kuşağı Bitcoin’e Olan İlgisini Kaybediyor!

Yapılan bir araştırmaya göre Y kuşağı, Bitcoin’e olan sevgisini ve saygısını kaybederek Doge gibi popüler altcoin’lere yöneliyor. Bitcoin’in büyük ölçüde daha yaşlı ya da daha deneyimli yatırımcılar için tasarlandığı düşünen Y kuşağı bireyleri Bitcoin’i sosyal medyada “boomer coin” olarak adlandırıyor. 

Wells Fargo’dan Yeni Kripto Para Stratejisi

ABD’nin en büyük finansal hizmet şirketlerinden biri olan Wells Fargo, müşterileri için aktif yönetilebilen bir kripto para stratejisi sunmayı planlıyor. Dijital varlıklara ilişkin riskler nedeniyle kripto para yatırımı sadece en zengin müşterilere sunulacak. 

Bir Cevap Yazın