Kripto Para Madenciliği, Rusya’ya 1 Milyar Dolar Getirebilir

Bitcoin-mining-russia-Kripto-Para-Madenciligi-Rusya-1-Milyar-Dolar-Getirebilir-cryptocurrency-blok-zincir-blockchain-asic

Kripto para (cryptocurrency) birimleri için aşırı enerji üretme kapasitesini kullanan Rusya, bütçe gelirlerini yıllık vergi gelirinde 1 milyar dolardan fazla artırabilir. Tahmin, aynı zamanda bir Rus kripto vadisinin kurulmasını isteyen bir rapordan geliyor.

Sadece Vergiden 70 Milyar Ruble

Rusya’nın elektrik fazlası geçen yıl 20 GW’a ulaştı. Endüstriyel madencilik çözümleri sağlayıcısı Bitcluster tarafından yapılan araştırmaya göre, bu, 14.8 milyon popüler Antminer S9i ASIC cihazını çalıştırmak için yeterli enerji. Yazarlar, Rusya‘nın kripto para madenciliği yapmak için fazla elektrik kullanması durumunda devletin KDV’den 70 milyar ruble (1 milyar doların üzerinde) alacağını iddia ediyor.

Rapor, tek bir Antminer S9i‘nin yaklaşık 1.350 kWt / h elektrik enerjisi tükettiğini belirtmektedir. Halen işletmede bu modelin yaklaşık 740.000 birimi var ve bunların toplam tüketimi yaklaşık 1 GW olacaktır. Rusya’da elektriğin kilovat saat başına 2 ruble (0,03 $) olarak fiyatlandırılmasıyla, bu makinelerden alınan KDV gelirleri ayda 292 milyon ruble (4,4 milyon doların üzerinde) olur.

Araştırmacılar, Bitnovosti’ye göre, Rus madenciler için bir kripto vadisinin kurulmasının yalnızca 1 milyar ruble (15 milyon $) tutarında bir ilk yatırım gerektireceğini de tahmin ediyorlar. Bitcluster, Rusya’da böyle bir projenin geliştirilmesine yatırım yapmaya hazır yeterli madenci şirketi ve girişimci olduğuna inanıyor.

Önerilen, Kripto İş Parkları

Bitcluster’ın kurucusu Sergei Arestov’a göre, kripto vadisi, Rusya’nın sayısız hidroelektrik santralinden birinin çevresinde bulunabilir. Blok zinciri (blockchain) iş parklarını kurmak için gerekli olan madencilik tesisleri ve altyapı, elektrik santralinin etrafına kurulabilir ve ucuz ve bol enerji tedarikinden yararlanabilir.

Geçen yıl, Rusya Maliye Bakanlığı‘nın da benzer bir fikri vardı: kripto endüstrisindeki şirketler için özel bir düzenleyici rejime sahip bölgeler kurmak. Rus kurumları tarafından görüşülen bir başka öneri, Kaliningrad ve Vladivostok‘taki blok zinciri (blockchain) işletmeleri için açık deniz bölgeleri ve Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde özel bir ekonomik bölge oluşturmak.

Bazı endüstrilerdeki şirketlerin belirli Rus bölgelerinde kripto para (cryptocurrency) birimleri kullanmalarına izin verme fikri, son zamanlarda Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak yasada yer aldı. Parlamentonun alt meclisi olan Duma’nın Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov tarafından destekleniyor.

Rus yetkililer daha önce kripto madenciliğinin bir ticari faaliyet olarak yasallaştırılmasını desteklemeye hazır olduklarını belirtti. Geçtiğimiz baharda kripto para (cryptocurrency) sektörünü düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısı taslağı çıkarıldı ve ilk okumada üç tasarıya oy verildi. İkinci okumalarının Rus parlamentosunun mevcut oturumu sırasında gerçekleşmesi planlanıyor. Ancak, metinlerde önemli revizyon yapıldı ve kripto para birimi ve madencilik gibi anahtar terimler düşürüldü.

Bir Cevap Yazın