Kripto Para için İspanya’da Son Durum

Bitcoin ve Altcoin’ler Üzerindeki Gözetim Artıyor  

Bitcoin ve Altcoinler ile ilgili duyarlı olan İspanya’nın yeni uygulaması gündemde. Önemli haber kanallarının radarında olan İspanya’da Model 720’nin geliştirilmesi haberi Bitcoin ve altcoini olanlara gözdağı verdi.  

Kripto para yatırımcılarını kaygılandıran bu adımın, vergi ödenmesine teşvik için atıldığı hükümet tarafından açıklandı. Dijital para varlıkları olan kişiler hakkında bilgi toplamayı hedefleyen uygulamayla, kripto işlemleri üzerinden vergi alınacak. Yayınlanan yönergede uluslararası işbirliğini güçlendirmenin de hedeflendiği söylenenler arasında. Dijital para devrinin teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapan hükümet, bu girişimin kripto paraları benimseteceğini düşünmekte.  

Bitcoin ve altcoinler üzerindeki gözetimi artıran İspanya vatandaşlarına yeni bir duyuru yaptı.  

İspanya, bitcoin ve altcoin varlıklarının bildirilmesini zorunlu hale getirmek için kolları sıvadı. Kişilerin varlıklarının yurt dışı platformlarında olması ise hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Uygulama başlatıldığında yurt dışı platformlarında tutulan bitcoin ve altcoin varlıklarının beyan edilmesi zorunlu hale getirilmiş olacak.  

İspanya’daki vergi kurumu söz konusu radikal kararı bu yıldan itibaren yürürlüğe sokacak. Kararın uygulanmaya başlamasını ise İspanya’daki Yerel haber organlarından El Economista bildirdi.  

Model 720 adı altında hazırlanan uygulama temelde vatandaşların yurt dışındaki varlıklarını bildirmeleri üzerine geliştirilmiş. İspanya’daki bu uygulamaya geniş çerçevede bakıldığında büyük bir yenilik aslında. Model 720 adı verilen uygulama sayesinde ülke dışında gayrimenkul bulundurmak, vatandaşların yurt dışındaki şirketlerden para alması, başka ülkelerdeki banka hesaplarını kullanması durumunda bir form doldurarak bildirilmesi isteniyor. Var olan uygulamaya gelen yeni özellik ise kripto paralar üzerine genişletilmiş olarak karşımıza çıkması.

Uygulamanın takibi de oldukça sıkı yapılacak. Yurt dışındaki varlıkların bildirilmediği tespit edildiğinde verilerin her biri için 5 bin Euro para cezası verileceği duyurulmuş.  

Kripto Para Takibinde Yapay Zekanın Yeri

Son zamanlarda gündemden düşmeyen yapay zekâ ile ilgili pek çok haber yapıldı. İspanya’nın Model 720 uygulaması da aynı yapay zekâ mantığı kullanılarak geliştirilecek. Devletin yapay zekâ, büyük veri ve veri madenciliği teknolojilerini kullanarak tasarladığı Model 720 ile yeni bir dönem başlayacak.  

Gözetimi artıran İspanya’da vatandaşların daha dikkatli olması gerektiği hakkında çıkan haberlerle beraber mal varlıkları olanlar için bir uyarı niteliğinde. Devlet, güvenlik önlemlerinde sıkı bir politika izlerken gözlerden kaçmayan bir detay ise süper bilgisayarlar! Verilerin taranması ve vergi kaçakçılığı için önlem alan İspanya bu durumda da süper bilgisayarları kullanıyor. Bilimde çok önemli bir yere sahip olan süper bilgisayarlar devletin bu konuyu ne derece önemsediğini de kanıtlar nitelikte. 

Bir Cevap Yazın