Kripto Para Fiyatlarla Uğraşırken, Blockchain Asya’da Patlıyor

Blockchain (blok zincir) ve kripto para, Asya’daki geleneksel iş arayanlar için dahi giderek daha fazla ilgi çekici bir hal alıyor.

Blockchain teknolojisi, kripto paraların zeminini oluşturan ve değiştirilemeyen işlemlerin dijital kayıtlarından oluşmaktadır. Yalnızca finans alanında değil bir çok farklı sektörü de temelden değiştirecek bir potansiyele sahip bir sistemdir.

Etki alanı çok geniş olan bu teknoloji, son iki yıldır yeni, eski bir çok şirket tarafından kullanılmaya başlandı. Kripto paraların değeri 2017 senesinin sonlarına doğru kayda değer bir yükselişe geçti.

İşe alım firması Robert Walters’ının açıklamalarına göre, 2017’den bu yana Asya’da blockchain veya kripto para sektörlerindeki iş başvuru ve işe alımlarında %50’lik bir artış olduğunu ve özellikle ‘Python’ dil becerilerine sahip kişilerin en çok arananlar olduğunu dile getirdi. İş arama motorlarından Esnde’nin, Asya pazarlarında (Avusturalya, Hindistan, Singapur ve Malezya) elde edilen verilere göre blockchain pozisyonları çok ilgi görüyor.

Yeni ve merkezsiz bir sistem olan kripto para ve blockchain işine girenlerin bir çoğu farklı endüstri kollarından geliyor.

Singapur kripto para cüzdanı kurucusu, girişimci Julian Hasp ” Kripto para sektöründeki çoğu kişiyi kripto para sektöründen almıyoruz. Çünkü bu insanlar çok deneyimsiz oluyorlar. Kripto para endüstrisine giren çok, çok az insan var.”

Hong Kong’ta bulunan, Robert Walters şirketinin finansal hizmetler müdürü John Mullall: “Bir çok insanın bu sektörde – blockchain ve kripto para – geliştirici olabilmeleri için yeterli yetenek ve tecrübeleri yok.” açıklamasında bulundu.

Geçicilik

Ancak kripto para fiyatlarında dalgalanmalarından dolayı, boş pozisyonlarda iş bulabilmek için şirketlerin ilgi alanlarına iyi hakim olmak gerekiyor. CNBC kanalına verdiği röportajda John Mullally “Kripto para iyi gidiyorsa, insanlar kripto para işinde para kazanıyorlarsa, çok büyük bir kitleye ulaşabiliriz. İnsanlar ‘Bu dalgaya atlamalıyım’ diye düşünürler. Fakat sonra kripto paranın düştüklerini gördüklerinde – bu yıl gördük ve görüyoruz – o zaman hemen insanların talepleri değişiyor ve ‘Bu ölmekte olan bir sektör ve oraya girmeyelim’ diyorlar. Yani tamamen duygusal.” dedi.

Indeed verileri.

Gerçekten de, Indeed kayıtlarında 2017 yılının aralık ayında bu sektörle ilgili iş aramalarının düştüğünü göstermektedir. Indeed sözcüsü: ” Asya’daki durum, ABD’yi bu eğilimde yansıtıyor. Eğilimlerin değişkenliği (fiyat değişkenliğine bağlı) medya kapsamasında iken block chain ve kripto para aramaları yukarı ve tutarlı bir şekilde ilerliyordu.”

Gecikme Etkisi

Gelişmekte olan diğer sektörler için, kripto para varlıklarının fiyatları faizleri çok daha az etkilemiştir.

DRW şirketi kripto para bölümü, Cumberland Asya iş geliştirme başkanı Justin Chow; son üç ila altı ay içinde geleneksel finanscıların giderek artan şekilde kripto paraya daha fazla ilgi gösterdiklerini dile getirdi. Cumberland’ın çalışanlarının çoğu, ticaret veya sermaye piyasalarında tecrübe sahibi insanlardan oluşuyor. Cumberland, kripto para alanında işe alımların da aynı şekilde olduğunu söyledi. Bitcoin fiyatlarındaki zirve arasında gecikme etkisi finans uzmanlarının kariyerlerini tamamen değiştirmek istemelerine neden oldu. Chow, CNBC kanalına verdiği röportajda “Sermaye piyasaları profesyonelleri için, bir varlığın fiyat düşüşü bir sorun değildir ve alana girmek isteyenleri caydırmadı.” dedi.

Çin’de de yaşanan benzer gecikme etkisi ile, Çin geçtiğimiz yıl kripto para işlemlerini yasaklamıştı, ancak Çin’in blokchain teknolojisine hevesli olduğu söylenebilir.

NEO Global Capital’in kurucu ortağı Wayne Zhu: “Şubat ayından sonra, aniden geleneksel girişim sermayesi fonlarından ve Çin’deki yatırım bankalarından gelen bir sürü yetenek olduğunu  görüyoruz; Asya veya Çin’li çalışanların Avrupalı veya Amerikalı meslektaşlarından biraz daha yavaş olduğu söylenebilir.” dedi.

Çin’deki finans uzmanlarının atılım yapma hususundaki en önemli destek gücü, halka arz faaliyetlerinin sıkı bir şekilde düzenlenmesi ve sermaye piyasası ortamı olmuştur.

Zhu: “Burada sermaye piyasasındaki kıtlık, giderek daha fazla insanın kripto para alanında bir şeyler denemek istediğini gösteriyor. Son bir kaç yıldır sermaye piyasasındaki anlaşmazlıklar para kazanmak için daha zor bir döneme götürüyor bizi. Bu durumda da insanlar, ‘Nerede (nasıl) gerçekten anlaşmalar yapabilirim?’, ‘Nerede (nasıl) para kazanabilir ve işlerimi nerede (nasıl) büyütebilirim?’ gibi sorular sormaya başladı.” dedi.

İnternet Şirketlerinden Farklı Değil

Genel olarak, geniş bir iş tecrübesi ile bu işe başlayanlar yenilere göre daha olgun oluyorlar. Teknoloji veya finans tecrübesi olan insanlar yanı sıra, pazarlama, halkla ilişkiler ve operasyonlardaki tecrübeli insanlar da bu sektörde kendilerine yer edinebiliyorlar.

Akıllı sözleşme platformu Aelf’in kurucu ortağı Zhuling Chen: “Geçen yıl blokchain’e girenler, teknik veya bankacılık ile ilgili deneyime sahip olduklarını, daha sonra çoğunlukla geliştirme veya ticaret alanında sınırlı kaldıklarını söyledi.

Chen, “Dağıtılmış uygulamalara bakıyoruz, bu yüzden her bir varlık tam teşekküllü bir girişim ile genişliyor bu yüzden artık blockchain şirketlerinin bir internet şirketi veya teknoloji şirketinden farklı olmadığını görüyorum” dedi. “Bence bunun nedeni, şu anda, blockchain’in sadece ticaret yapmaktan daha fazlası olduğu, kripto paradan daha fazlası olduğu için.”

Kripto para ve blockchain alanlarının dünyada yeni bir iş sahası oluşturması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siz de düşüncelerinizi aşağıda yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirisiniz.

Bir Cevap Yazın