Kripto Para (Cryptocurrency) Teklifleri için Singapur Finansal Düzenleyici Güncelleme Kılavuzu Yayınladı

0
25
Singapore-Cryptocurrency-kripto-para-merkez-bankası-bitcoin-btc

Singapur Para Yönetimi (MAS), dijital belirteç teklifleriyle ilgili yeni yönergeler yayınladı. Belge, aracılık eden ve menkul kıymet olarak sınıflandırılmamış sermaye piyasası ürünlerini sunan kuruluşların raporlama yükümlülüklerini vurgulayan aracıların düzenleyici gereklilikleri hakkında ek bir açıklık sağlamaktadır.

MAS, Yeni ICO Kurallarını Yayımlıyor

Kılavuz, dijital belirteçlerin tekliflerinin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası (SFA) kapsamında “sermaye piyasası ürünleri” olarak sınıflandırıldığını belirtmektedir. Belge ayrıca MAS’ın sermaye piyasası ürünlerinin teklifleri için Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Terörle Mücadele Finansmanı (CFT) gerekliliklerine uyumu belirleyeceği de belirtiliyor.

Sermaye piyasası ürünleri, “herhangi bir menkul kıymet, kollektif bir yatırım planında yer alan birimler, türev sözleşmeleri ve döviz alım satımı amacıyla spot döviz sözleşmeleri” olarak tanımlanmaktadır. Sermaye piyasası ürünleri sunan herhangi bir kuruluş, aşağıdakilere göre bir izahname sunacaktır.

Prospektüs Gereksinimlerinden Muafiyetler

Yeni kurallar, bir teklifin belirli koşullar altında izahname koşullarından muaf olabileceğini belirtmektedir. Koşullara bağlı olarak MAS, bir teklifin 12 aylık bir süre içinde 5 milyon Singapur dolarının (3.66 milyon $) aşılmadığı bir “küçük kişisel teklif” olması durumunda bir izahname gerektirmeyeceğini belirtmektedir.

Ayrıca 12 aylık bir süre içinde 50 kişiye kadar “özel yerleştirme teklifi” ve sadece kurumsal veya akredite yatırımcılara yönelik teklifler için muafiyetler de yapılacaktır. Bununla birlikte, MAS, küçük kişisel teklifler, özel plasmanlar veya akredite yatırımcılara sunulan teklifler için muafiyetlerin hala reklam kısıtlamalarına tabi olacağını belirtmektedir.

Kripto Para (Cryptocurrency) Sunan Aracılar için Kurallar

MAS, “tekliflerin veya dijital belirteçlerin çıkarılmasını kolaylaştıran” birçok aracıyı gözlemlediğini belirtmektedir. Bu aracılar, bir veya daha fazla kuruluşun “birincil teklifler veya dijital belirteçler çıkardığı” ve aynı zamanda faaliyet gösteren herhangi bir bireyi içeren platformları içermektedir. “Dijital belirteçlerin işlem gördüğü bir platform.” Söz konusu platformları işletenler düzenlenmiş faaliyetlerde bulunmuş sayılabiliyor ve sermaye piyasası hizmetleri lisansı almak zorunda kalacaklar.

Kılavuzlar ayrıca, bir aracı olarak “herhangi bir dijital belirteçle ilgili finansal tavsiye sağlayan” herhangi bir kişinin finansal danışman lisansını güvence altına alması gerektiğini de belirtmektedir. Aynı beklentiler, “bir yatırım ürünü olan herhangi bir dijital belirteçle ilgili olarak Singapur’da herhangi bir mali tavsiye sağlayan herhangi bir kişiye” uygulanacaktır.

Ayrıca, düzenleyici, yurttaşları etkilemek için tasarlanan faaliyetlerde bulunan yabancı yargı yetkisine sahip herhangi bir kimsenin olduğunu belirtmektedir. Singapur’un mali danışmanlık hizmetleri aracılığıyla “şehir içinde bir finansal danışman olarak görülüyor” kabul edilecektir.

 

Bir Cevap Yazın